Taha Nusret Bozkurt

Taha Nusret Bozkurt

2020'ye veda edip, 2021'e başlarken…

Eksisiyle, artısıyla 2020 yılını geride bırakarak yepyeni bir yıl olan 2021'e umutlarla, hayallerle adım attık. Bakalım bu yıl bizleri ne bekleyecek? Daha huzurlu bir yıl mı yaşayacağız, yoksa gelen gideni aratacak mı?
2020'ye veda edip, 2021'e başlarken…

2020'ye başlarken her sene olduğu gibi hepimiz yeni bir seneye, bembeyaz yeni bir sayfaya başlamanın heyecanı içerisindeydik. Hayallerimiz, umutlarımız, yeni fikirlerimiz vardı. Fakat 2020’de yaşananlar hevesimizi kursağımızda bıraktı.

İlk olarak 24 Ocak'ta 41 vatandaşımızı kaybettiğimiz, hepimizin zihninde "Sesimi duyan var mı?" cümlesinin acı acı yankılandığı Elâzığ depremini yaşadık. Günlerce televizyondan gözümüzü alamazken, duyduğumuz her vefat haberinde elimizde olmadan gözyaşı döktüğümüz en acı süreçti.

4-5 Şubat tarihlerinde Van'da meydana gelen çığ faciasında yine 41 insanımızı kaybettik.

5 Şubat'ta Sabiha Gökçen Havaalanı'nda vuku bulan uçak kazasında ise 3 vatandaşımız aramızdan ayrıldı.

23 Şubat'ta İran'da gerçekleşen depremde Van ilimiz de etkilenmiş ve burada da 10 yurttaşımız hayatını yitirmişti.

27 Şubat'ta ise İdlib'te Suriye Hükûmeti tarafından kahraman Mehmetçiğimize yapılan kahpe saldırıda 33 askerimiz şehit oldu.

2019 yılında ilk olarak Çin'de görülen COVİD-19 (Koronavirüs) Pandemisi 2020 yılı Mart ayı itibari ile Türkiye'de de görülmeye başlandı. 11 Mart'ta ilk vakayı, 17 Mart'ta ise ilk COVİD-19 nedenli vefatı gördük. 16 Mart'tan itibaren okullar kapatıldı, engelliler idari izne çıkarıldı, sokağa çıkma yasaklarını gördük. 2020 yılında sadece COVİD-19 nedeni ile 20.881 yurttaşımızı kaybettik.

23 Nisan'da millet olarak irademizin temsil edildiği makam olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 100. yılını buruk bir şekilde evlerimizden kutlamakla yetinmek zorunda kaldık.

Geçmiş dönemlerde Avrupa Birliği Bakanlığı görevini yürütmüş, diplomat Volkan Bozkır, 17 Haziran tarihinde Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu Başkanlığına seçildi. Yanılmıyorsam Birleşmiş Milletler tarihinde ilk defa bir Türk başkan tarafından yönetilmeye başladı.

3 Temmuz 2020'de Sakarya - Hendek'te bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi ve 6 işçi vefat etti.

6 Temmuz'da Çanakkale - Gelibolu ilçesinin Ilgardere mevkiinde 450 hektarlık bir alanı etkileyen bir orman yangını yaşadık.

10 Temmuz’da Ayasofya'nın camii statüsüne geçirilmesi kararı alındı.

21 Ağustos'ta daha önceden başlanmış olan sondaj çalışmaları sonucunda Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğu açıklandı.

23 Ağustos'ta Giresun'da gerçekleşen sel ve heyelan felaketleri 6 yurttaşımızı bizden kopardı.

Azerbaycan'lı soydaşlarımız, kardeşlerimiz Ermenistan'ın terörüne maruz kaldı ama verdikleri mücadele sonunda terör devleti Ermenistan tarafından seneler önce işgal edilmiş olan Dağlık Karabağ'da ki topraklarını aldılar.

30 Ekim Seferihisar Depremi'nde 117 canımızı enkaz altında verdik.

Şimdi ise girdiğimiz 2021 yılında mutasyona uğramış formdaki COVİD-19 virüsüne 15 vatandaşımızda rastlandığı haberini aldık.

Hülasa; yarı sevindiğimiz, yarı ağladığımız 2020 yılını geride bırakarak 2021 yılına başladık. Elbette iyi ve kötü olaylardan bu yıla devirler oldu. Ama Allah'tan ümit kesilmez. 2021 yılında Çin ve Almanya'dan ülkemize gelen Koronavirüs aşıları uygulanmaya başlanacak. Umut edelim ki bu aşılar derdimize derman olsun.

Bu vesile ile; 2021 yılının size ve sevdiklerinize hayırlı olmasını can-ı gönülden dilerim. Sağlıkla, mutlulukla, huzurla, başarıyla ve gönlümüzden geçenleri yaşadığımız günlerle dolu bir yıl olur inşallah…

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın