TIC 600*160
  • Dünya

ABD'li senatörlerden Türkiye için yaptırım önergesi

ABD'li Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Demokrat mevkidaşı Chris Van Hollen ile birlikte Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik başlattığı harekat nedeniyle Türkiye'ye ağır yaptırımlar öngören bir yasa önergesini Senato'ya sunacağını açıkladı.
ABD'li senatörlerden Türkiye için yaptırım önergesi
ABD'de Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ve Demokrat Maryland Senatörü Chris van Hollen, Türkiye'ye yönelik yaptırımlar konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Türkiye’ye yaptırım öneren taslak, yarın senatörler tarafından ABD Kongresi'ne sunulacak. Taslak başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, bazı bakanlara, enerji sektörüne ve askeri işbirliğine yaptırım uygulanmasını talep ediyor. Ayrıca CAATSA’nın uygulanması isteniyor.

Graham, Twitter'dan duyurduğu önergeyle ilgili olarak, "Senatör Chris Van Hollen ile Suriye'yi işgali nedeniyle Türkiye'ye yönelik sert yaptırımları içeren partilerüstü bir anlaşma yaptığım için memnuniyet duyuyorum" dedi.

Önergede talep edilenler arasında, Türkiye'ye yönelik askeri ambargoların yanı sıra, Ankara'dan ABD'ye gidecek lider kadrosuna yönelik vize kısıtlamaları ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın mal varlığına yönelik rapor oluşturulmasına ilişkin yaptırımlar da bulunuyor.

TRUMP'IN ONAYI OLMAZSA GEÇEZSİZ!

Söz konusu önerge ABD Kongresi'ne sunulacak. Sunum sonrası Başkan Donald Trump'ın kararı son noktayı koyacak. Son günlerde farklı söylemlerde bulunan Trump'ın önergeye vereceği cevap ise merak konusu.

MADDE MADDE O ÖNERGE

Graham'ın paylaştığı taslak metine göre, yaptırım listesinin 1. maddesinde Türkiye liderliği olarak "Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Milli Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, Ticaret Bakanı, Enerji ve Doğal Kaynakları Bakanı" tanımlanıyor.

Önergenin 2. maddesinde, Türk Hava Kuvvetleri'ne uçak ve uçak düzeneği satan, Türk Kara ve Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan ekipman ve hizmetleri sunan ve Türkiye ordusuna silah ya da savunma malzemesi sunan üçüncü kişilere yaptırım uygulanması talep ediliyor.

Önergenin 3. maddesi enerji sektörüne yönelik yaptırımları öngörüyor.

Buna göre;
Türkiye'nin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılan, ürettiği petrol ya da doğal gaz için mal, servis, teknoloji, bilgi ya da başka bir destek sağlayan herhangi bir üçüncü kişi ya da kuruluş için yaptırım uygulanacak.

Önergenin 4. maddesinde ABD'nin Türkiye'ye yönelik askeri yardımına ilişkin kısıtlamalar düzenleniyor:

- ABD savunma malzemeleri, hizmetleri, teknolojileri ve materyallerinin TSK'ye satışının yasaklanması.

- Türkiye'ye yönelik mühimmat satışı ve transferinin yasaklanması.

TIC Detay Altı
Yorum Yazın