• Asayiş

15 Temmuz sonrası müebbet hapis cezası alan Metin İyidil tahliye edildi

Eski Korgeneral Metin İyidil yargılandığı 15 Temmuz EDOK davasında, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.
15 Temmuz sonrası müebbet hapis cezası alan Metin İyidil tahliye edildi
Eski Korgeneral Metin İyidil yargılandığı 15 Temmuz EDOK davasında, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre ; İyidil'in dosyasını inceleyen Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu, İyidil hakkında beraat kararı vererek tahliyesine hükmetti.

KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNMUŞTU

İyidil daha önce yaptığı savunmada şunları söylemişti:
"Darbe gecesi, darbecilerin verdiği emrin sahte olduğunu söyleyen, buna karşı devletimi, milletimi, Cumhurbaşkanımı korumak için harekete geçen biriyim. Bu hainlerin bana ve aileme kumpas kurduklarını biliyorum. Bu hainlerin darbe planlarını yaptıkları tarihlerde Fas'ta ailemle tatildeydim. Beni iki yıl dinlemişler ve 'bu bizden değildir' diye hakkımda rapor tutmuşlar. Ama tüm bunlara rağmen ben 648 gündür bunlardan olmadığımı ispat etmeye çalışıyorum."

Eski EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı olan eski korgeneral Metin İyidil, Türkiye Futbol Federasyonu müteahhit Nihat Özdemir’in kayınbiraderi.
Yorum Yazın