• Asayiş

ATM'lere kart kopyalama aparatı yerleştirdiği iddiasıyla iki zanlı tutuklandı

Antalya'da ATM'lere yerleştirdikleri kart kopyalama aparatıyla hesaplardan para çektikleri öne sürülen 3 zanlıdan ikisi tutuklandı.
ATM'lere kart kopyalama aparatı yerleştirdiği iddiasıyla iki zanlı tutuklandı
Antalya'da ATM'lere yerleştirdikleri kart kopyalama aparatıyla hesaplardan para çektikleri öne sürülen 3 zanlıdan ikisi tutuklandı. İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, ATM cihazına kart kopyalama aparatı yerleştirildiği bilgisi üzerine çalışma başlatıldı.

ATM'lerin güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen ekipler, kopyaladıkları kartlardan para çekerek haksız kazanç elde ettiği öne sürülen 3 şüpheliyi gözaltına aldı.

Yapılan ev aramasında, kart kopyalama cihazlarına ait çok sayıda aparat ele geçirildi. Şüphelilerden birisi emniyetteki ifade işlemlerinin ardından salıverildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan ikisi çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Basın Açıklaması:

İlimizde farklı yerlerde bulunan ATM cihazlarına banka/kredi kartlarını kopyalamaya yarar cihaz takarak çok sayıda vatandaşımızın kartından para çekerek haksız kazanç elde ettiği tespit edilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince yürütülen soruşturma kapsamında kimlik bilgileri tespit edilen şüpheli şahısların ilimizde bulunan bir ATM cihazına: kart kopyalama cihazı taktıkları tespit edilmesi üzerine yapılan takip neticesinde: sahte kimlik kullandığı tespit edilen, 27 ayrı suçtan aranması olan ve 35 yıl 8 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan cezaevi firarisi Z.Ş. isimli şüpheli ile birlikte O.K. ve S.Y. isimli şahısların atölye olarak kullandıkları adres tespit edilmiştir.

Tespit edilen adrese yapılan operasyon ile şüpheli şahıslar yakalanmış ve yapılan aramalarda kart kopyalama cihazlarına ait çok sayıda aparat ve dijital materyal ele geçirilmiştir. Şahıslara ait dijital materyaller üzerinde yapılan incelemelerde ise çok sayıda suç unsuru veri kaydına rastlanılmıştır.

Yakalanan şüpheliler haklarında yapılan işlemlerinin ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmiş, şüpheli şahıslardan biri çıkarıldığı mahkemece Adli Kontrol Şartı ile salıverilmiş, iki şüpheli şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur.

SİBER SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Yorum Yazın