• Asayiş

Fransa’nın denizaşırı toprağı Guadeloupe Adası’nda sokaklar savaş alanına döndü

Fransa’nın denizaşırı topraklarından olan ve Karayipler’de yer alan Guadeloupe Adası’nda halk Covid-19 kısıtlamalarına yönelik protestolar sırasında sokaklar savaş alanına döndü. Şiddet olaylarının ardından adada sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Fransa hükümeti 200 polis ve jandarmayı adaya gönderme kararı aldı.
Fransa’nın denizaşırı toprağı Guadeloupe Adası’nda sokaklar savaş alanına döndü
Fransa’nın denizaşırı topraklarından olan ve Karayipler’de yer alan Guadeloupe Adası’nda halk Covid-19 kısıtlamalarını protesto etmek için sokağa indi. Protestolar sırasında çıkan olaylarda sokaklar savaş alanına döndü. Göstericiler, bina ve araçları ateşe verirken, sokaklarda barikatlar kurdu.

29 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Bazı göstericiler ise, itfaiye hortumu ile güvenlik güçlerine saldırdı. Polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda şu ana kadar 29 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. 5 gündür devam eden huzursuzluğun ardından adada sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Guadeloupe Valisi Alexandre Rochatte Ofisi tarafından yapılan açıklamada, sokağa çıkma yasağının yerel saatle 18.00’den 05.00’e kadar uygulanacağı ve bidonla benzin satışının da yasaklandığı duyuruldu. Açıklamada, "Sosyal huzursuzluk ve vandalizm eylemleri sonrası Guadeloupe Valisi sokağa çıkma yasağı uygulamaya karar verdi" denildi.
Adada sendikalar ve sağlık çalışanları zorunlu Covid-19 aşısı ve sağlık kartı uygulaması nedeniyle geçtiğimiz pazartesi günü süresiz olarak greve gitmişti.

FRANSA ADAYA 200 POLİS VE JANDARMA GÖNDERECEK
Adada devam eden şiddet olayları sonrası Fransa, şiddet olaylarını bastırması için Guadeloupe’ye 200 polis ve jandarma göndereceğini açıkladı.
Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve Denizaşırı Topraklar Bakanı Sebastien Lecornu’nun başkanlık ettiği bakanlıklar arası bir toplantının düzenleneceği ifade edilerek, "Darmanin ve Lecornu, son birkaç gündeki kamu düzeni bozukluklarının ardından hangi yeni önlemlerin alınabileceğini görüşmek için bu toplantıya başkanlık edecek" denildi.
(Özlem Kaplan/İHA)