alexa verify

Örgütün haberleşme programı 'Falcon' deşifre edildi

Örgütün haberleşme programı Falcon deşifre edildi
Giriş Tarihi: 13.04.2018 17:48 0

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetö/Pdy'ye yönelik soruşturmada, bazı örgüt mensuplarının, cep telefonlarına SD kart ile yüklenen 'Falcon'u, 'Flipboard' görünümlü haberleşme programı olarak kullandığı belirlendi.

Haber: - Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, FETÖ/PDY'nin yeniden örgütlenmeye çalışması üzerine soruşturma genişletilerek düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen örgütsel doküman ve dijital delillerde önemli bulgulara rastlandı.

Savcılık ve emniyet tarafından dijital delillerin incelenmesi sonucu, 15 Temmuz darbe girişiminden önce kullanılan "ByLock"un deşifre edilmesinin ardından örgütün bilişim uzmanları tarafından "Falcon"un geliştirildiği belirlendi. Bunun, "Flipboard" görünümlü haberleşme programı olarak kullanıldığı tespit edildi.

Ekiplerce, son 3 ayda gözaltına alınan şüphelilerin ifadelerinde, uygulamaya "ByLock" programı gibi şifreyle girilebildiği ve daha sonra kullanıcı adıyla örgüt üyeleriyle mesajlaşıldığını söyledikleri öğrenildi.

"F" harfinin önemi

Örgütün özellikle ilgi alanına ya da tutkularına yönelik her türlü haberi, popüler yazıyı ve sohbeti bir araya getiren "Flipboard"u, elebaşı Fetullah Gülen'in adının baş harfi olması nedeniyle ve "F" harfini kullanmak için seçtiği tespit edildi.

Örgüt üyelerinin, "Falcon" üzerinden yapılan görüşmelerde örgütle ilgili sorunları tartıştıkları, örgüte yönelik operasyonlarda yapılması gerekenler konusunda bilgi verdikleri ortaya çıktı.

Kentte son bir ayda düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan, örgütün sözde "büyük bölge talebe mesulü" ve mahrem imamı olduğu ileri sürülen U.E, "bölge talebe mesulü" olduğu iddia edilen T.O. ile sözde mahrem imam olduğu belirtilen T.Y. tutuklanmıştı. Devrek ilçesinde ise dün S.M.Ş. gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerin örgütün şifreli haberleşme programları olan "ByLock", "Eagle" ve "Falcon" kullanıcısı olduğu ve örgüte üye kişilere para akışını sağladığı tespit edilmişti.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90