• Dünya

Benzin fiyatına fren: ABD, Çin, Hindistan koordineli şekilde stratejik petrol stoklarını kullanacak

ABD'de tedarik sıkıntısı, yükselen benzin fiyatları ve kabaran enerji faturalarıyla boğuşan Başkan Joe Biden, stratejik petrol rezervlerine başvurdu. 50 milyon varili serbest bırakan Biden'ın talebiyle Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Britanya gibi diğer en büyük petrol tüketicileri de stratejik rezervlerini devreye sokacak.
Benzin fiyatına fren: ABD, Çin, Hindistan koordineli şekilde stratejik petrol stoklarını kullanacak
ABD Başkanı Joe Biden, son 3 yılın en yüksek benzin fiyatlarıyla mücadele için ülkenin acil durum stoklarından 50 milyon varil ham petrolün serbest bırakılmasını emretti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve müttefiklerini (OPEC+) pandemi kısıtlamalarının gevşemesi sonrası artan talebi karşılamak için daha fazla petrol pompalamaya ikna etmede başarısız olan Washington, yükselen enerji fiyatlarını dizginleme amacıyla bu yola başvurdu.

Beyaz Saray'ın web sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Biden, Enerji Bakanlığı'na, 'Amerikalılara yönelik fiyatları düşürmek ve pandemiden çıkış sürecindeki talep-arz dengesizliğini gidermek için Stratejik Petrol Rezervleri'nden 50 milyon varil petrolün kullanıma sunulması' talimatını verdi.

Açıklamada 'Biden'ın fiyatları düşürmek ve arz eksikliğini gidermek için elindeki her aracı kullandığı ve diğer ülkelerle birlikte çalıştığı' belirtildi. Bunun 'Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Britanya ile birlikte yürütülen ortak stratejik çabanın parçası olduğu' kaydedildi. 'Biden'ın gerekirse ek önlem almaya ve yeterli arzı sürdürmek için dünyanın geri kalanıyla koordinasyon içinde çalışmak için tüm yetkileri kullanmaya hazır olduğu' ifade edildi.

ABD, bu eylemini ilk kez en büyük petrol tüketicisi ülkelerle koordine etti
Reuters'e konuşan Biden yönetiminden kaynaklar, rezervlerin serbest bırakılmasının 'Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore gibi Asya'daki büyük enerji tüketicileri ve Britanya'yla koordineli gerçekleştiğini' söyledi.

Kaynaklar, Washington'ın böyle bir hareketi ilk kez en büyük petrol tüketicilerinden bazılarıyla koordine ederek gerçekleştirdiğini vurguladı.

Hindistan'dan 5 milyon varili serbest bırakma açıklaması
Ardından Hindistan'dan, fiyatları düşürmek amacıyla ABD, Japonya, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerle eşzamanlı olarak stratejik petrol rezervlerinden 5 milyon varil petrolü serbest bırakacağı açıklaması geldi. Petrol Bakanlığı, bunun büyük küresel enerji tüketicileri olan sözkonusu ülkelerle istişare içinde gerçekleşeceğini söyledi.

'Arzı yapay şekilde talep düzeyinin altına çekiyorlar'
Bakanlık açıklamasında “Hindistan, sıvı hidrokarbonların fiyatlandırmasının makul, sorumlu ve piyasa güçleri tarafından belirlenmesi gerektiğine kuvvetle inanıyor. Hindistan, artan fiyatlara ve olumsuz sonuçlara yol açan petrol arzının petrol üreticisi ülkelerce talep seviyelerinin altına yapay olarak ayarlanmasına dair endişelerini defalarca dile getirdi" denildi. Hindistan yaklaşık 26.5 milyon varil stratejik petrol rezervine sahip.

Gelecek yıl yapılacak ABD Kongresi seçimleri öncesinde artan enflasyon nedeniyle halk desteği düşen Biden, OPEC ve OPEC+'dan defalarca daha fazla petrol pompalamalarını istedi. Sonunda benzin fiyatlarını düşürebilmek için diğer dev tüketicilerden işbirliği talep etmek zorunda kaldı.

BAE: Daha fazla petrol tedarik etmek mantıksız
Madalyanonun diğer yüzünde, ABD'nin müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Enerji Bakanı Suheyl el Mezrui'den, 'tüm göstergeler gelecek yılın ilk çeyreğinde arz fazlasına işaret ederken, küresel piyasalara daha fazla petrol tedarik etmekte bir mantık görmediği' açıklaması geldi.

'Kendileri bilir, bize sormadılar'
OPEC üreticisi Körfez krallığının Enerji Bakanı, Biden'ın hamlesini, "Ülkelerin rezervlerinin bir kısmını devreye sokma eylemlerinin bir devlet meselesi olduğunu düşünüyorum, onlar Stratejik Petrol Rezervleri'ni artırdıkları veya azalttıklarında bize danışmıyorlar" diye değerlendirdi.

'2022'nin ikinci çeyreği için arz endişesine gerek yok'
"Tüm teknik verilere bakıyoruz ve hepsi ilk çeyrekte fazla vermekte olduğumuzu, dolayısıyla katkımızı artırmanın bir mantığı olmadığını gösteriyor" diyen Mezrui, ikinci çeyrekte arz endişesi olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

BAE'li bakan, 2 Aralık'ta OPEC ile OPEC+ toplantısı yapılacağını ve alınacak kararların 'arz-talep dengesine' dayandıracağını söyledi.
Rusya'yı da içeren OPEC+, ağustos ayından beri üretimi her ay kademeli olarak günde 400 bin varil artırma planına bağlı kalarak, ABD ve diğer tüketici ülkelerin daha hızlı arz artışı taleplerine direndi.
Yorum Yazın