TIC HOLDING Header
  • USD 20.095
  • EUR 21.612
  • Altın 1256.97
  • BIST 100 4665.02
  • Dünya

Biden: Bankacılık sistemimize güvenin, düzenlemeleri daha sıkılaştıracağım

ABD'de SVB ve Signature olmak üzere iki bankanın iflasının ardından küresel çapta banka hisselerinde büyük düşüş yaşanırken, Biden, yatırımcıları ve piyasaları teskin etmek için bir kez daha devreye girdi.
Biden: Bankacılık sistemimize güvenin, düzenlemeleri daha sıkılaştıracağım
AJANSLAR - ABD'de piyasaların açılması öncesi Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Başkan Joe Biden, "Amerikalılar bankacılık sisteminin güvenli olduğundan emin olabilirler. Mevduatlarınız ihtiyaç duyduğunuzda orada olacaktır" mesajını verdi.'Vergi mükelleflerine yüklemeyeceğiz'
Banka iflaslarının faturasının vergi mükelleflerine kesilmeyeceği iddiasını tekrarlayan Biden, "Federal hükümet, SVB mudilerinin paralarını geri almalarını sağlarken, zarar vergi mükellefleri tarafından karşılanmayacak.

Para, bankaların mevduat sigortasına ödediği ücretlerden gelecek" diyerek altını çizdi:

Vergi mükellefleri hiçbir zararı karşılamayacak. Tekrar edeyim. Vergi mükellefleri herhangi bir zarara uğramayacak.

Sorumlulara hesap sorma sözünü tekrarlayan ABD Başkanı, birbiri ardına iflas eden iki bankanın yönetimlerinin kovulacağını belirtti.

Selefi Trump'ı suçladı
Biden, bankacılık düzenlemelerini güçlendirme ve iki bankanın iflasının ardından daha fazla çöküşü önlemek için ne gerekiyorsa yapma sözü verdi:

Obama-Biden yönetimi sırasında, 2008'de gördüğümüz krizin bir daha yaşanmamasını sağlamak için Dodd Frank yasası da dahil olmak üzere SVB ve Signature gibi bankalara katı şartlar koyduk.

Ne yazık ki, son yönetim (Trump yönetimi) bu şartların bazılarını geri aldı. Kongre'den ve bankacılık düzenleyicilerinden, bu tür banka iflaslarının tekrar yaşanması olasılığını azaltmak için bankalarla ilgili kurallarını güçlendirmelerini isteyeceğim.

Sonuç olarak, Amerikalılar bankacılık sistemimizin güvende olduğundan emin olabilirler. Mevduatlarınız güvende. Ayrıca sizi temin ederim, bununla kalmayacağız. Ne gerekiyorsa yapacağız.
Kaliforniya'daki Silikon Vadisi'nin teknoloji girişimcilerini destekleyen SVB, ABD'de 2008 mali krizinde en büyük tasarruf ve kredi bankası Washington Mutual'ın iflasından sonraki en büyük banka iflası oldu.
Yorum Yazın