TIC HOLDING Header
  • USD 18.496
  • EUR 17.771
  • Altın 969.439
  • BIST 100 3286.91
  • Dünya

Fransa, Faslı imamı sınır dışı ediyor; AİHM, kararın askıya alınması talebini reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransa’dan sınır dışı edilmesi kararlaştırılan Hassan İquioussen'in yürütmeyi durdurma kararı için talep ettiği ihtiyati tedbir başvurusunu reddetti.
Fransa, Faslı imamı sınır dışı ediyor; AİHM, kararın askıya alınması talebini reddetti
AJANSLAR - Faslı imamın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 39. maddesi uyarınca acil süreç işletilerek, sınır dışı eyleminin durdurulması için AİHM’e yaptığı başvuru bugün karara bağlandı. Fransa’da İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tarafından 29 Temmuz’da yayınlanan kararnameyle, 1964 doğumlu imamın ‘kamu düzeni için tehdit oluşturduğu” gerekçesiyle 10 yıllık oturma ve çalışma izni olmasına rağmen sınır dışı edilmesi kararlaştırılmıştı.

Faslı imam, AİHS’nin 39. maddesi uyarınca acil süreç işletilerek AİHM’in sınır dışı kararı aleyhine yürütmeyi durdurma için ihtiyati tedbir almasını istemişti. Faslı imam, AİHS’nin kötü muamele ve işkencenin yasaklanmasıyla ilgili 3’üncü, özel ve aile yaşamına saygıyla ilgili 8’inci, din ve inanç özgürlüğüyle ilgili 9’uncu, ifade ve düşünce özgürlüğüyle ilgili 10’uncu ve etkili başvuru hakkıyla ilgili 13’ünce maddenin Fransa tarafından ihlal edildiğini iddia etmişti. Öte yandan, “İhvancı” olduğu belirtilen imamın sınır dışı edilme kararnamesinin iptali için başvurduğu Paris İdari Mahkemesinin kararını bugün açıklaması bekleniyor.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 28 Temmuz'da sınır dışı kararını Twitter hesabından "Bu vaiz, yıllardır Fransa'nın değerlerine karşı, laiklik ve kadın erkek eşitliği ilkelerimize aykırı nefret söylemi sergiledi. Fransız topraklarından gönderilecek." ifadesiyle paylaşmıştı.
Yorum Yazın