• Dünya

Güney Afrika Covid aşısı ile bağlantılı olduğu düşünülen ilk ölüm vakasını bildirdi

Güney Afrika yetkilileri perşembe günü, bir kişinin ölümü ile Johnson&Johnson'ın (J&J) Covid-19 aşısı arasında nedensel bir bağlantı olduğunu bildirdi. Bu şekilde ülkede ilk kez böyle bir doğrudan bağlantı yapıldı.
Güney Afrika Covid aşısı ile bağlantılı olduğu düşünülen ilk ölüm vakasını bildirdi
AJANSLAR - Kıdemli bilim insanları bir basın toplantısında, kişiye J&J'ye ait Janssen aşısı yapıldıktan kısa bir süre sonra nadir görülen Guillain-Barre Sendromu adlı nörolojik bozukluk meydana geldiğini belirtti. Hastanın daha sonra solunum cihazına bağlandığı fakat ve hayatını kaybettiği ifade edildi. Profesör Hannelie Meyer, "Hastalık sırasında Guillain-Barre Sendromu (GBS) için aşıdan başka bir neden tanımlanamadı" dedi. Hayatını kaybeden kişinin yaşı ve diğer kişisel bilgileri gizlilik nedeniyle açıklanmadı. J&J, yaptığı açıklamada, GBS'nin çeşitli aşıların diğer ilaçlarla birlikte uygulanmasıyla ilişkili olduğunu ve ayrıca Covid-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 tarafından tetiklenebileceğini söyledi.

Şirket, hızlı bir şekilde tanımlanabilmelerini ve etkili bir şekilde tedavi edilebilmelerini sağlamak için nadir olayların belirti ve semptomları hakkında farkındalığın artırılmasını "güçlü bir şekilde" desteklediklerini duyurdu. Geçtiğimiz temmuz ayında ABD'li yetkililer de, Janssen aşısı hakkındaki bilgi sayfasına aşılamadan sonraki altı hafta içinde GBS riskinin arttığını gösteren bir uyarı eklemişlerdi. O sırada, aşı alıcılarında 95 ciddi vaka ve bir bildirilen ölüm dahil olmak üzere 100 GBS ön raporu kaydedilmişti.

"Aşının faydası risklerden hala daha ağır basıyor"
Güney Afrika Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (SAHPRA) CEO'su Boitumelo Semete-Makokotlela gazetecilere verdiği demeçte, "Aşılamanın faydası hala riskten çok daha ağır basıyor. Bizim bağlamımızda yaklaşık 9 milyon doz Janssen aşısı uyguladık ve bu, GBS'nin nedensel olarak bağlantılı ilk vakası" dedi. Avrupa'nın ilaç düzenleyicisi EMA da geçen yıl GBS'yi, J&J's gibi viral vektör teknolojisi kullanan Covid aşısının olası bir yan etkisi olarak ekledi.

Toplamda 160 ölüm oldu ama nedensellik bulanamadı
Güney Afrika Sağlık Bakanı Joe Phaahla basın toplantısında, temmuz ortasından itibaren ülkede uygulanan 37 milyondan fazla Covid aşısıyla ilgili SAHPRA'ya bildirilen yüzde 0.017'ye eşdeğer 6 bin 200'den fazla "olumsuz olay" olduğunu söyledi. Bunların sadece 160'ı ölümle sonuçlandı. Ancak bu ölümlerde de şimdiye kadar aşı ile nedensel bir bağlantı bulunamadı.
Yorum Yazın