• Dünya

KKTC, İsrail'in yapamadığını yaptı!

Kuzey Kıbrıs'da haklarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden karikatür yayınlamaktan dava açılan gazetecilere beraat kararı çıktı. Kararda 'somut olgu yok' denilmesi şaşkınlık yarattı.
KKTC, İsrail'in yapamadığını yaptı!
İnternet Haber Servisi - Kuzey Kıbrıs'ın Lefkoşa şehrinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren karikatürü yayınlamaktan haklarında dava açılan Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve Gazete Direktörü Ali Osman Tabak için beraat kararı verildi.

Afrika Gazetesi'nde 8 Aralık 2017 tarihinde Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yer aldığı karikatür yayını ile ilgili yargılanan Ali Osman Tabak ile Şener Levent hakkındaki karar belli oldu.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Levent ve Tabak'ın haklarındaki davalardan beraat etmesine karar verildi.

'HAKARET VE KKTC-TC ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ BOZABİLECEK SOMUT OLGU YOK'

Davayı yürüten Yargıç İnan, dava konusunun yayına müdahale gereği bulunmadığını, yabancı bir devlet bakanına hakaret kanaatinde bulunmayarak, KKTC ile TC arasındaki ilişkilerin de bozulduğuna dair somut bir bulgu olmadığını açıkladı.

Yargıç İnan'ın 'yabancı bir devlet bakanı' demesi ve karikatür olan görsel bir yayını somut bulmaması şaşkınlık yarattı.

Kuzey Kıbrıs'ta haftalık olarak yayınlanan Afrika Gazetesi'nin 8 Aralık 2017 tarihli baskısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ‘hakaret’ içeren karikatürü yayınlamaları üzerine gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve Gazete Direktörü Ali Osman Tabak’a dava açılmıştı.


Yorum Yazın