alexa verify

​KKTC'nin yeni vatandaşları

​KKTCnin yeni vatandaşları
Giriş Tarihi: 14.11.2017 17:54 4249 Okunma 0

Türkiye Cumhuriyeti Eski Bakanı, eski Başmüzakereci Egemen Bağış ve Ercan Havalimanı İşletmecisi Emrullah Turanlı Bakanlar Kurulu kararıyla KKTC vatandaşlığına alındı.

17-24 Aralık sürecinden sonra Bakanlık görevinden istifa eden dört bakandan biri olan Egemen Bağış, Bakanlar Kurulu’nun 10 Kasım tarihli toplantısında Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrası C bendi uyarınca KKTC Yurttaşlığı’na alındı. 

KKTC Yurttaşlık Yasası Dokuzuncu Maddesi C Bendine göre "Yurttaşlığa alınması Bakanlar Kurulunca zorunlu görülenler" başlığı uyarınca "Başvuru tarihinden geriye doğru Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde beş yıl kesintisiz ikamet etmiş olmalıdır." ve "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmalıdır." gereklilikleri sayılmaksızın vatandaşlığa alınabiliyor.

Karar, 12 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı

Ercan Havalimanı İşletmecisi Emrullah Turanlı da 10 Kasım tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında vatandaş yapıldı. Turanlı, Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrası B bendi uyarınca KKTC Yurttaşlığı’na alındı.

KKTC Yurttaşlık Yasası Dokuzuncu Maddesi B bendi ise "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine sanayi, ticaret, turizm, sosyal ve ekonomik alanlarda yatırım yapmış olan veya bilim, teknik, siyaset veya kültür alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmet verebilecek kişiler" olarak belirtiliyor.

Bir toplantıda 184 vatandaşlık

Öte yandan Bakanlar Kurulu 10 Kasım tarihli toplantısında Egemen Bağış ve Emrullah Turanlı da dâhil 184 kişinin KKTC vatandaşlığına alınmasına verdi. 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90