TIC HOLDING Header
  • USD 20.716
  • EUR 22.17
  • Altın 1301.937
  • BIST 100 4848.34
  • Dünya

Kremlin: Türkiye'deki doğalgaz merkezi projesinde kaçınılmaz olarak gecikmeler yaşanacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'de kurulması planlanan ancak Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle müzakere süreci askıya alınan doğalgaz transfer merkezi projesinin sürelerinde kaçınılmaz olarak gecikmeler yaşanacağını söyledi.
Kremlin: Türkiye'deki doğalgaz merkezi projesinde kaçınılmaz olarak gecikmeler yaşanacak
AJANSLAR - Günlük basın toplantısında konuşan Peskov, "Bu oldukça zor bir çalışma, oldukça karmaşık bir proje ve elbette gecikmeler, teknik veya diğer sorunlar yaşanmadan gerçekleştirilmesi imkânsız. Türkiye'deki doğalgaz merkeziyle ilgili bu tür durumlar kaçınılmaz" dedi.

Peskov, Rusya'nın Türk ortaklarıyla bu proje üzerinde çalışmaya ve işbirliği yapmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Doğalgaz transfer merkezi konusunda şubat ve mart ayında Rus ve Türk heyetleri arasında yapılması planlanan görüşmeler depremler nedeniyle ertelenmişti.

'Putin ve Şi, Çin'in Ukrayna barış planını mutlaka ele alacak'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping'in Moskova'da yapacakları görüşmelere değinen Peskov, Pekin'in Ukrayna konusunda sunduğu 12 maddelik barış planının mutlaka ele alınacağını belirtti.

Batı'nın barışçıl çözümün başarılı olmasına ilgi duymadığını kaydeden Peskov, özellikle ABD'nin silahlı faaliyetlerin durmasını kabul edilemez bulduğunu ve Washington'daki yetkililerin bunu açıkça ve resmi olarak dile getirdiğini söyledi.

Sözcü, ABD hükümetinin çatışmaların daha fazla körüklenmesini, silahlı faaliyetlerin yoğunluğunun artmasını ve Ukrayna'ya silah pompalanmasını öngören tutumuna bağlı olduğunun altını çizdi.

'Kremlin'in UCM'nin kararını sakin karşıladı'
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Putin'in 'tutuklanması' yönündeki kararının Kremlin'de sakin bir şekilde karşılandığını anlatan Peskov, UCM'nin Rusya ve Devlet Başkanı'na karşı düşmanca bir tavır sergilediğini vurguladı.

'Kremlin'de akıllı telefon kullanılmıyor'
Peskov, gazetecilerin soruları üzerine, Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi iç politika grubu çalışanlarına Apple marka telefonları 1 Nisan'a kadar bırakma talimatı verildiğine dair Kommersant gazetesinde yer alan haberi teyit edemeyeceğini söyledi.

Kremlin'de görev amacıyla akıllı telefon kullanılmasının üzerinde hangi işletim sistemi bulunursa bulunsun yasak olduğunu anımsatan Peskov, gizlilik derecesine göre tasnif edilmiş yazışmaların ve belgelerin akıllı telefonlarla gönderilmediğini vurguladı.
Yorum Yazın