alexa verify

Mursi sıradan bir mahkum değil

Mursi sıradan bir mahkum değil
Giriş Tarihi: 14.03.2018 12:23 283 Okunma 0

İngiliz Parlamentosu Dışişleri Komisyonunun eski Başkanı Blunt, Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi’nin 'Hapisteyken kendisine bir şey olursa, bunun sıradan bir mahkumunkini aşan daha geniş sonuçları olacaktır.' dedi.

Haber: Anadolu Ajansı - Eski Adalet Bakan Yardımcısı Lord Edward Faulks ve Sağlık Komisyonu Üyesi Paul William ile Mursi’yi ziyaret etmek için geçen hafta Mısır'a başvuruda bulunan Blunt, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Mursi’nin ailesinin talebi üzerine avukatlarının kendileriyle temasa geçtiğini anlatan Blunt, avukatların eski devlet başkanının hapis koşulları ve sağlık durumuyla ilgili kaygıları ilettiğini ve bu koşulları inceleyecek bir heyet oluşturmalarını istediğini söyledi.

Blunt, “Mursi sıradan bir mahkum değil. Eski bir devlet başkanı. Mısır halkının oylarıyla seçildi. Hapisteyken kendisine bir şey olursa, bunun sıradan bir mahkumunkini aşan daha geniş sonuçları olacaktır.” diye konuştu.

Mursi’yi ziyaret etme taleplerine Mısır yetkililerinden henüz yanıt alamadıklarını belirten Blunt, şunları kaydetti:
“Mısır parlamentosunda hiç de yapıcı olmayan bazı patırtılar oldu. Mısır yetkililerine bunun bir fırsat olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Heyet, adaletinden emin olabilecekleri türden. Eğer Mursi'nin tutulduğu koşullarla ilgili kaygıların yanlış olduğunu düşünürsek, bunu ifade ederiz. Eğer kaygılar haklıysa, bunu da söyleriz ve bu, koşulları düzeltmek için bir fırsat olur.”

Mısır’ın taleplerini geri çevirmesi halinde rapor hazırlanacak

Blunt, Mısır’ın taleplerini geri çevirmesi halinde ise kendilerine ulaşan kanıtlar ışığında konuyla ilgili rapor hazırlayacaklarını dile getirdi.

Mısır’daki insan hakları ihlallerine dikkati çeken Blunt, “Polisin dokunulmazlığı geri getirilmiş görünüyor. Bu, uzun süre bunun acısını çeken Mısır halkını Mübarek’in devrilmesi sürecine götüren etkenlerden biriydi. Mısır güvenlik güçleri hiç şüphesiz hesap verebilir olmalı.” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanı Sisi’nin bu sorunları çözmek için fırsatları oldu ancak kullanmadı.” diyen Blunt, Mısır halkının kendi polisine ve güvenlik güçlerine güven duyabilmesi gerektiğini vurguladı. Blunt, Mısır güvenlik güçlerinin uluslararası standartlar çerçevesinde hesap verebilir niteliğe kavuşturulmasının önemine işaret etti.

Tek kişilik hücrede tutuluyor

"Hayati tehlikesi" bulunduğunu ifade etmesine rağmen Mursi "tek kişilik hücrede" tutuluyor.

2013'te darbeyle görevden alınan Mursi, sağlık sorunları nedeniyle çoğu zaman duruşmalara da katılamamıştı. Katıldığı duruşmalardan birinde "Durumum kötü ve günden güne kötüye gidiyor." ifadesini kullanmış, sol gözünün görmemeye başladığını belirtmişti.

Mısırlı yetkililer, Mursi'nin gerekli tedaviyi gördüğünü savunuyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
wowwo haber detay altı 620*90