TIC HOLDING Header
  • USD 27.234
  • EUR 28.871
  • Altın 1676.436
  • BIST 100 8118.45
  • Dünya

'Rock 'n' Roll'un kraliçesi' Tina Turner 83 yaşında hayatını kaybetti

Sekiz Grammy Ödülü'nü kazanan ünlü şarkıcı kariyerinin zirvesine ulaştığı 1980'li yılların timsali haline gelmişti
'Rock 'n' Roll'un kraliçesi' Tina Turner 83 yaşında hayatını kaybetti
AJANSLAR - Rock and Roll müziğin 1980'li yıllardaki en büyük isimlerinden siyahi şarkıcı Tina Turner 83 yaşında hayata veda etti.

26 Kasım 1939'da Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Tennessee eyaletinde Anna Mae Bullock ismiyle dünyaya gelen Turner'ın uzun süredir hasta olduğu biliniyordu.

Alman müzik yapımcısı Erwin Bach ile evlenen şarkıcının Zürih yakınlarındaki Küsnacht'taki evinde öldüğü bildirildi.

Kariyerine 1950'lerin başındaki 'Rock and Roll' akımıyla başlayan Turner, o dönemde eşi müzisyen Ike Turner'la olan ilişkisinde gördüğü şiddeti gündeme getirmekten çekinmedi.

1960 ve 1970'lerde eşinden dayak yediği için acil servise gittiği günlerle ilgili Rolling Stones dergisine bir yazı yazan şarkıcı Janet Jackson, "Tina'nınki bir kurban değil, inanılmaz zaferin hikayesidir." ifadelerini kullandı.

Rolling Stones dergisi Tina Turner'a tüm zamanların en iyi 100 sanatçısı listesinde 63'üncü sırada yer verdi. 

1980'lerin Rock 'n' Roll Kraliçesi
Tina Turner 1980'li yıllarda "What's Love Got To Do Wıth It" adlı şarkısının klibinde New York sokaklarında sarı kabarık saçları, kısa kot montu, mini eteği ve yüksek topuklu ayakkabılarıyla 1980'lerin timsali haline geldi.

"Rock 'n' Roll'un Kraliçesi" lakabıyla tanınan Turner kariyerindeki sekiz Grammy Ödülü'nün altısını 1980'lerde kazandı. Turner'ın "Typical Male," "The Best," "Private Dancer" ve "Better Be Good to Me" gibi onlarca şarkısı bu dönemde en iyi 40 şarkı (Top 40) listesine girdi.

"Private Dancer" albümü toplam 200 milyon satışla şarkıcının en büyük albümü ve kariyerinin zirvesi oldu.

1988'de Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 180 bin kişiye yaptığı şov, tek bir şarkıcı tarafından verilen en büyük konserlerden biri olarak tarihe geçti.

New York Times'ın müzik eleştirmeni Jon Pareles Turner'ın sesini "popun en tuhaf enstrümanlarından biri" olarak tanımlamış, 1987'de yazdığı bir konser eleştirisinde, "Üç katmanlı, genizden gelen bir alçak perde, hırıltılı, kesici bir orta aralık ve falsetto gibi duyulacak kadar şaşırtıcı derecede net bir yüksek perdeye sahip" demişti.

Avrupa'ya yerleşti
1988'de Londra'ya taşınarak Avrupa'ya adım atan Turner 1990'larda da özellikle Avrupa'da iyi satış yapan iki albüm yaptı. 1995 yılında ünlü casus James Bond filminin tema müziği "Golden Eye"ı kaydeden şarkıcı 2008 ve 2009'da iki başarılı dünya turnesi gerçekleştirdi.

Bu dönemde uzun süreli hayat arkadaşı Erwin Bach ile evlenen Turner, İsviçre'ye yerleşti, Amerikan vatandaşlığından vazgeçerek İsviçre vatandaşlığını aldı.

Turner 2018'de emekliye ayrılmasının ardından birçok sağlık problemi ve ailesel trajedi ile mücadele etti. En büyük oğlu Craig 59 yaşında Los Angeles'ta intihar etti, küçük oğlu Ronnie'yi de Aralık 2022'de kaybetti.

"TINA: Tina Turner Müzakali" 2018'de Londra'da West End'de, daha sonra da New York'taki Broadway'de izleyiciyle buluştu. İlk kez Adrienn Warren'ın Tina Turner'ı canlandırdığı müzikal halen sahnelenmeye devam ediyor.

HBO da 2021'de şarkıcının hayatını anlatan "Tina" adlı bir belgesel yayınladı.

Yorum Yazın