• Dünya

Rostec, Ukrayna'daki harekat için sürü halinde saldırabilen İHA geliştiriyor

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec Başkanı Sergey Çemezov, ordunun Ukrayna ve Donbass'taki özel askeri harekatta ihtiyaç duyduğu, sürü halinde saldırma kabiliyetine sahip İHA'lar geliştirmek için çalışma yürüttüklerini belirtti.
Rostec, Ukrayna'daki harekat için sürü halinde saldırabilen İHA geliştiriyor
AJANSLAR - Sputnik'e demeç veren Çemezov, "Keşif yapma, düşmanı otomatik olarak tespit etme ve havan mermisi fırlatma kabiliyetine sahip küçük, taktik, robot helikopterler (quadcopter) imal ediliyor" dedi.

Bu tür teçhizatların silahlı faaliyetlerin niteliğini ciddi derecede değiştirdiğini kaydeden Çemezov, hem Rostec'in hem de Rusya Savunma Bakanlığı'nın bu durumun farkında olduğunun altını çizdi.

İki kurumun yakın işbirliği içinde çalıştığını belirterek İHA'ları bakanlığın ihtiyaçlarına göre tedarik etmeye hazır olduğunu söyledi.

Özel askeri harekatta halihazırda kullanılan İHA'lardan da bahseden Çemezov, Kalaşnikov firmasının geliştirdiği Lancet SİHA'larının yoğun bir şekilde kullanıldığını ve çok verimli olduğunu vurguladı.

'Rus ordusunda havan mermisi kıtlığı olduğuna dair söylemler tamamen saçmalık'
Kiev'in ve bazı Batılı medya kuruluşlarının Rus ordusunun yeterli havan mermisine sahip olmadığına dair iddialarına yanıt veren Çemezov, bunların gerçekle örtüşmediğini vurguladı. Çemezov, "Bugün düşmanlarımızın yaptığı, Rusya'nın elindeki füzelerin, havan mermilerinin veya başka mühimmatın güya bitmek üzere olduğuyla ilgili söylemler tamamen saçmalık. Savunma Bakanlığı'nın siparişi üzerine mühimmat üretimini bazı ürün gamlarında birkaç kat artırdık" ifadelerini kullandı.

'Neredeyse tüm anlaşmalar ulusal para birimleriyle yapılıyor'
Çemezov, Rus silahlarının ihracatına yönelik anlaşmalarda ulusal para birimleriyle akdedilenlerin oranının yüzde 100'e yaklaştığını ekledi.
Yorum Yazın