TIC 600*160
  • Eğitim

Öğretmen okullarının 167. Kuruluş Yıl Dönümü kutlandı

Öğretmen okullarının 167. kuruluş yıl dönümü Çapa Fen Lisesi’nde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Öğretmen okullarının 167. Kuruluş Yıl Dönümü kutlandı
İHA - Darulmuallim Mektebi adıyla 16 Mart 1848 yılında eğitim öğretime başlayan Öğretmen Okullarının 167. yılı kutlandı. Öğretmen okullarının kuruluş yıldönümü dolayısıyla gerçekleşen etkinliğe Çapa Fen Lisesi Müdür Vekili İsmail Yücel, İstanbul Öğretmen Okulu Mezunları Dernek Başkanı Av. Mehmet Turgut ve çok sayıda öğretmen okulu mezunu katıldı.

Öğretmen okullarının kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında yaptığı konuşmada öğretmen okulları mezunları olarak 16 Mart kutlamalarının ayrı bir önem taşıdığını belirten İstanbul Öğretmen Okulu Mezunları Dernek Başkanı Av. Mehmet Turgut, “Öğretmen okullarının kapatılması sonrasında bir dönem bu kutlamalara ara verildi. 1980’li yılların ortalarında bizler, ilk öğretmen okulu, Eğitim Enstitüsü ve Yüksek Öğretmen Okulu Mezunları olarak bir araya gelip kendi aramızda kutlama programları düzenledik. Bizim bu gayri resmi kutlamalarımızı ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerine rapor halinde ilettik. Sonraki yıllarda bu törenler resmiyet kazandı. Bugünkü bu tören o yıllardaki çalışmalarımızın devamıdır. Öğretmen okulu bünyesinde olan öğretmen okulu arşivinin ve müzesinin en iyi şekilde korunmasını yetkililerden talep ediyoruz” dedi.

Bu kurumun Türkiye’de ki tüm öğretmen okullarının sembolü olduğuna da vurgu yapan Turgut, “Mezunlar olarak biz bu kurumu, öğretmenlik mesleğiyle özdeşleşmiş olarak görüyoruz. Bu nedenle bu kurumun mezunları olarak, öğretmen okullarının kapatılmasından ne kadar acı duymuşsak, bu binadan Öğretmen Lisesi tabelasının kaldırılacak olmasından da aynı acıyı duyuyoruz. Mezunlar olarak önerimiz: Öğretmenlik mesleğinin sembol mekânı olarak bilinen bu binanın ‘Öğretmen Akademisi’ olarak hizmet vermesidir” diye konuştu.

18 Mart 1848 yılında kurulan Darülmuallimin-i Rüştiye’den Anadolu Öğretmen Liselerine uzanan 167 yıllık Öğretmen Okullarının mirasının haklı gururunu yaşadıklarına belirten Çapa Fen Lisesi Müdür Vekili İsmail Yücel ise “Çapa’da sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerle öğrencilerimizi sadece sınava değil hayata hazırlıyoruz. Bu sorumluluğun bilincinde Türkiye’mizi aydınlık yarınlara taşıyacak öğrencileri yetiştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” sözlerini ifade etti.
Tören, Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinden oluşan müzik grubunun konseri ve ardından mezunlar korosunun şarkılarıyla sona erdi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın