TİC Holding Header
  • USD 31.342
  • EUR 34.023
  • Altın 2094.734
  • BIST 100 9220.83
  • Eğitim

Yunus Emre Enstitüsü, Lübnan’daki Türkmenlere Türkçe öğretiyor

Yunus Emre Enstitüsü, Lübnan’da Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde Türkçe kursları düzenleyerek, Türkçenin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarını devam ettiriyor.
Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta faaliyetlerini sürdüren Yunus Emre Enstitüsü, Lübnan’ın çeşitli bölgelerinde hayatlarını idame ettiren Türkmenlere Türkçe kursları düzenliyor. Beyrut Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri tarafından Beyrut’a 90 kilometre uzaklıkta bulunan Akkar-Aydamun köyünde çocuklar ve yetişkinlere yönelik farklı gruplarda Türkçe derslerinin düzenlendiği okula ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette Enstitü tarafından ihtiyaçlar tespit edildi ve Enstitünün Türkçe öğretimi materyallerinin tanıtımı yapıldı.
Beyrut Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Esra Yılmaz yaptığı açıklamada, “Lübnan’daki Türkmenler için düzenlediğimiz Türkçe kurslarının ilkini Aydamun köyünde başlattık. Aydamun köyünde yaşayan halkın büyük bir kısmını Türkmenler oluşturuyor. Lübnan’da eğitim alanında Fransız sisteminin kullanılması ve resmi dilin Arapça olması sebebiyle ne yazık ki Türkmenler tarafından Türkçe unutulmuş” dedi.

“Türkmenlerin bulunduğu bölgelerde Yunus Emre Enstitüsü olarak üzerimize büyük bir sorumluluk düşüyor”
Koordinatör Yılmaz, “Türkmenler, son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Beyrut Büyükelçiliği, Enstitümüz, TİKA ve Anadolu Ajansı tarafından bölgeye yapılan ziyaretlerle Türkiye’yi ve Türkleri tanımaya başladılar. Bu doğrultuda Türkmenlerin bulunduğu bölgelerde Yunus Emre Enstitüsü olarak üzerimize büyük bir sorumluluk düşüyor. Türkmenler Türkiye’ye ve Türk kültürüne yakından ilgi duyuyorlar. Önümüzdeki dönemde Türkçe öğretimi faaliyetlerimizi Türkmenlerin bulunduğu farklı noktalara da taşımaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.