TIC HOLDING Header
  • USD 18.819
  • EUR 20.491
  • Altın 1167.04
  • BIST 100 5208.92
  • Ekonomi

AKLease'den 100 milyon avroluk sendikasyon kredi anlaşması

-AKLease Genel Müdürü Çetin Düz: -"AKLease olarak yatırımlara kesintisiz desteğimizle ‘büyümenin ve ekonominin tamamlayıcı gücü’ olmaya devam ediyoruz"
AA -

İSTANBUL (AA) - AKLease, 100 milyon euroluk sendikasyon kredisi sağladı.

AKLease'den yapılan açıklamaya göre, kredi katılımcıları arasında lider etki yatırımı yöneticisi BlueOrchard Finance Ltd’nin bağlı fonu BlueOrchard Mikrofinans Fonu (BOMF), European Financing Partners (EFP) aracılığıyla Oesterreichische Entwicklungsbank (OeEB) ve FMO aracılığıyla katılan kurumsal yatırımcılar bulunuyor.

Kredinin yaklaşık yüzde 80’i yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ürünleri için kullanılacak. Geri kalan kısım, AKLease’in başlıca yeni ekipman ve uzun vadeli varlıklar kiralayan mikro ve KOBİ müşterilerine ayrılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AKLease Genel Müdürü Çetin Düz, portföylerindeki yatırımların büyük çoğunluğunun enerji verimliliği ve yeşil enerji yatırımlarından oluştuğunu belirterek, “AKLease olarak yatırımlara kesintisiz desteğimizle ‘büyümenin ve ekonominin tamamlayıcı gücü’ olmaya devam ediyoruz. Bugün, FMO ile 5 yıl vadeli 100 milyon avroluk bir kredi sözleşmesi ile bu desteği daha da büyüteceğiz. Şirket olarak başta makine, enerji, tekstil ekipmanları olmak üzere enerji verimliliği ve atık yönetimine katkı sağlayacak yeni yatırımları odağımızda tutuyoruz.

Yatırım büyüklüğü fark etmeksizin tüm yatırım değerlendirmelerinde çevresel etikleri göz önüne alarak ilerliyoruz. Çevreye olumsuz etki yaratan sektör ve yatırımları politika olarak değerlendirme dışında tutuyoruz. Aldığımız bu yeni kredilerle de yeni yatırımları finansal açıdan desteklerken sürdürülebilirliği de eş zamanlı desteklemek istiyoruz. Arka arkaya imzaladığımız kredi anlaşmaları da bize bu yolda büyük bir güç katıyor” ifadelerini kullandı.

FMO'da Impact (P4i) Yönetici Ortaklıkları Ruhi Coşgun da AKLease için bu en son birden fazla para birimli kredi sözleşmesini katalize etmekten ve düzenlemekten heyecan duyduklarını ifade ederek, "AKLease’e uzun vadeli finansman sağlayarak yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğine yönelik stratejilerini Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne katkı sağlayarak destekleyebileceğiz. Bu kredi sayesinde, AKLease yeşil portfolyosunu daha da geliştirebilecek ve ayrıca FMO’nun yetkilendirmesi doğrultusunda mikro ve KOBİ müşterilerinin iş yaratmasında ve tutmasında yardımcı olabilecek. AKLease ile ortaklığımızın devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

BlueOrchard’ın Krediler Müdürü Normunds Mizis ise, “AKLease ile ortaklık yapmaktan çok mutluyuz. AKLease’in sürdürülebilirlik ve temiz enerjiye olan bağlılığından çok etkilendik ve büyümelerini ve dolayısıyla da Türkiye’deki KOBİ sektörünü desteklemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.