• Ekonomi

Dolarda önce düşüş sonra kademeli yükseliş öngörüsü

UBS, doların TL karşısında 6 ay içerisinde 7.00 lira seviyesine gerilemesini bekliyor. 2021'in ikinci yarısında ise yeniden yükseliş görülebilir.
Dolarda önce düşüş sonra kademeli yükseliş öngörüsü
İsviçreli banka UBS, Dolar/TL ‘de 2021 yılında 7 lira seviyesini öngördü. 5 Ocak tarihli raporda Türk Lirası'nın performansına ilişkin değerlendirmede bulunuldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikasında sıkılaştırma ve dolardaki küresel zayıflama ile Türk Lirası’nın değer kazancının, enflasyonla mücadele konusunda altı çizilen kararlılık ve küresel dinamiklerde lirayı destekleyici unsurların da etkisiyle süreceği belirtildi.

TL’nin dolar karşısında 2020 yılını yüzde 20 değer kaybıyla tamamladığına değinen UBS, Kasım ayında yaşanan değişikliklerin makro politikada iyileşmenin temellerini oluşturduğunu belirterek bu yıl liranın daha iyi bir performans göstermesini bekliyor.

Risklerin devam ettiği konusunda da uyaran banka, geçmiş verilerin uzun vadede büyüme odaklı politikalara dönüşü işaret ettiğinin altını çizdi.

Enflasyon verisinin Aralık'ta yıllık yüzde 14,6 ile sürpriz yaptığını belirten bankaya göre bu durum sıkı para politikasının devam etmesi gerektiğini gösteriyor.

UBS'in genel beklentisi, TCMB'nin yeni patikasında devam edeceği varsayımıyla, para politikasında son birkaç ayda yaşanan iyileşmenin lirayı desteklemeye devam edeceği yönünde.

Bankanın dolar/TL'de çeyrek sonu tahminleri birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekler için sırasıyla 7.10, 7.00, 7.30 ve 7.60 seviyelerinde bulunuyor.

Bankanın beklentilerine ilişkin riskler ise sıkı parasal koşulların yetersizliği, makro politikaların enflasyonla mücadeleden ekonomik büyümeye kayması ve jeopolitik riskler olarak sıralandı.
Yorum Yazın