• Etkinlikler

Çocuğunu tanımak isteyen anne babalar bu etkinlikte buluşuyor!

Boğaziçi İlim ve Kültür Vakfı, geleceğimiz olan çocuklarımızın gelişimlerini desteklemek ve bu süreçte anne babaları doğru bilgilendirerek yönlendirmek amacıyla ‘Çocuğumu Tanıyorum’ projesini başlattı.
Çocuğunu tanımak isteyen anne babalar bu etkinlikte buluşuyor!
01-28 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek projede çocukların zeka, yetenek, gelişim düzeyi gibi hayatlarını etkileyecek bilgi ve becerileri tanılanarak, anne babaların çocuklarının gelişiminde nasıl rol oynayabilecekleri gösterilecek.

4-12 yaş aralığındaki tüm çocukların aileleriyle birlikte ücretsiz olarak katılabilecekleri ‘Çocuğumu Tanıyorum’ projesi, çocukların okul baskısı, aile kaygısı, aşırı sevgi, koruma duygusu gibi nedenlerle kendilerini yeterince gösteremediğinden yola çıkarak eğitimleri konusunda farkındalık yaratmak, kendini ve çocuğunu bilen ebeveynlerin sayısını artırmak amacıyla oluşturuldu. Projeyi yürüten Tüzder Genel Müdürü Tunahan Coşkun ‘‘Çocuğumu Tanıyorum’ projesi ailenin bakış açısıyla çocuğun doğrularını ne kadar gördüğünü ortaya koymak amacıyla hazırlandı. Bu proje aslında eğitsel bir check up hizmeti. Bu check-up hizmetiyle bir çocukla 120 dakikanın üzerinde bir zaman geçirip onun pek çok özelliğini ortaya çıkaracağız. Projede özellikle anne babaları da istememizin temel nedeni çocuğun tüm eğitsel özelliklerini ortaya çıkardıktan sonra anne babanın çocuk karşısındaki tavrını organize edebilmesi için kendi durumunu da iyi şekilde bilmesi gerekir. Hayat bir “kendini tanıma” süreci ise bu süreçte çocuğa rehberlik edecek ilk kurum ailedir. Ailenin rehberliği eksik kalırsa, çocuğun kendini tanıması “bilgi”den öteye geçmez. Bilgi ise işlenmesi gereken bir madendir. Ailenin çocuktan istediği başarı çoğu zaman çocuğun gerçekleriyle örtüşmüyor. Bunun en temel nedeni, anne babaların çocuklarını yeterince tanımıyor oluşu. Bir anne baba, çocuğunu nasıl tanımaz? diyebilirsiniz. Anne-baba, eğitimci olsa bile çocuğuna objektif gözle bakamaz. Bakmamalıdır da. Objektif bakamadığı için çocuğunu sınıfının, okulunun, mahallenin en zekisi ve yeteneklisi olarak görür. Onun çocuğu mühendis, doktor, avukat, hâkim olmalıdır. Ya da iyi bir sporcu, mükemmel bir sanatçı olmalıdır. En iyisine layıktır. Bu bakış açısı, anne babayı gerçekleri görmekten alıkoyar. Eğitimin sorunlarından biri hatta en önemlisi de budur. Bu projeyle anne babaya çocuğunu öğretiyoruz. Bu bilgiler, danışmanlarımız aracılığıyla aile ile doğru şekilde paylaşılıyor.’ açıklamasında bulundu.
Yorum Yazın