• Etkinlikler

Terakki Tarih Günleri’nin konukları Ferhat Kentel ve Kahraman Şakul oldu

Terakki Vakfı Okulları’nın bu yıl 15-16 Mayıs’ta on altıncısını düzenlediği 'Tarih Günleri'nde, Birinci Dünya Savaşı ele alındı.
Terakki Tarih Günleri’nin konukları Ferhat Kentel ve Kahraman Şakul oldu
CRA - Gelenekselleşen Terakki Tarih Günleri’nin on altıncısının konusu “Felaketi Yüzüncü Yılında Anmak” başlığı altında Birinci Dünya Savaşıydı.

İstanbul Amerikan Robert Lisesi ve  Nişantaşı Işık Lisesi misafir okullarımızdı. Özel Şişli Terakki Lisesi ise ev sahibi okul olarak etkinliğe katıldı.

Etkinliğin birinci gününde okulların yaptıkları sunumlar ve bu sunumlarla ilgili izleyicilerden gelen soruların cevaplandığı bölüm yer aldı.

Etkinliğin ikinci gününde ise atölye çalışmasında öğrenciler savaşın anlamını ele aldılar ve bu çalışma sonucunda duyuracakları bir bildirge hazırladılar. Aynı gün öğleden sonra ise İstanbul Şehir Üniversitesinden Prof. Dr. Ferhat Kentel ve Yrd. Doç. Dr. Kahraman Şakul konu ile ilgili birikimini öğrencilerle paylaştı.

Yrd. Doç. Dr. Kahraman Şakul, Çanakkale Savaşı’na odaklanarak, özellikle Dünya savaşı ile ilgili önyargılara, şartlanmışlıklara ve çarpıtmalara dayalı bilgilendirmenin etkilerinden söz etti. Prof. Dr. Ferhat Kentel ise savaşın sosyolojisinden söz ederken, savaşı oluşturan tüm etkenlerle ilgili görüşlerini aktardı. Akademisyenler öğrencilerden gelen soruları cevaplayarak, konuşmalarına son verdiler.
 
Daha sonra ‘son söz gençlerin olmalı’ anlayışıyla misafir okullar ve Terakkili öğrencilerin atölye çalışmasında ortaya çıkardıkları bildirge duyuruldu ve böylece “Terakki Tarih Günleri 16” son bulmuş oldu.

Bilgi için: Olcay Cömert - Terakki Vakfı Okulları Sosyal Bilimler ve Felsefe Bolüm Başkanı
Tel:0212 351 00 60 / 177         
Email: OlcayC@terakki.org.tr
Yorum Yazın