• Genel

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mızın 100.yılı kutlu olsun!

Anadolu deyince aklımıza bereketli topraklar, dört mevsim doğa ve Anadolu insanının özgürlük destanı gelir. Kahramanlık destanının ilk tohumlarının atıldığı, Anadolu’da batmayan bağımsızlık güneşinin doğduğu 19 Mayıs 1919 tarihi, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk halkına, medeniyet yolunda gösterdiği hedefidir.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mızın 100.yılı kutlu olsun!
İşte bu nedenle; 19 Mayıs gençliktir, özgürlüktür. 19 Mayıs ruhunu kanında taşıyan Türk gençliği, Cumhuriyet’in yıkılmaz kalelerinin bekçileri ve savaşçılarıdır.

Mustafa Kemal Atatürk Türk gençliğine seslenerek;
‘Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yönetecek ve devam ettirecek sizlersiniz’’
demiştir.

Çünkü cumhuriyetimize sahip çıkmak, geçmişe saygı duymak, geleceğe umutla bakmaktır! 

19 Mayıs 1919 tarihi her Türk’ün yüreğinde minnet duygularının ve cesaretin hatırlandığı bir bayram günüdür. Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının 16-19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan başlayan bu önemli yolculuğu, bir milletin uyanışını ve kurtuluşunu simgeler. 

Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem, tüm dünyaya 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilerek duyurulmuş ve geçmişten günümüze kutlanarak, geleceğe taşınmaktadır. Yüzyıldır kutlanan bu değerli bayramımızın ardındaki ruh, büyük bir inancın ve umudun destanıdır. Yüce Türk milleti bu inanç ve ruhla, asırlar boyu bağımsızlığına ve değerlerine sahip çıkacağını yeni nesillere aktararak, bu gerçeği 19 Mayıs’larda tüm dünyaya göstermektedir.

İlk defa 1935 yılında ‘Atatürk Günü’ adıyla Beşiktaş’ın girişimiyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan 19 Mayıs, yüzlerce sporcunun katılımıyla gerçekleşmiş ve spor günü olarak da kutlanmaya başlamıştır. Haziran 1938 tarihli bir kanunla Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı ,1980'de Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak değiştirilmiştir. 

19 Mayıs bir bayram olmasının çok ötesinde; bir milletin kurtuluş mücadelesinin başladığı, inancın, cesaretin ve kahramanlığın ilk adımının kutlandığı bir gün olarak tarihe geçmiştir. 

 Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine bağlı kalarak, coşkuyla kutlanan ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mızın 100.yılı kutlu olsun! 
Yorum Yazın