TIC HOLDING Header
  • USD 28.925
  • EUR 31.24
  • Altın 1884.378
  • BIST 100 8052.61
  • Genel

Agro-ekolojik üretim modeli için 17 ayrı noktadan toprak numuneleri alındı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde Bolu’da yürütülen ‘Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi’ projesi çerçevesinde ekim yapılacak 17 ayrı noktadan toprak numuneleri alındı.
Agro-ekolojik üretim modeli için 17 ayrı noktadan toprak numuneleri alındı
Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen proje çerçevesinde pilot il seçilen Bolu’ya giden Prof. Dr. Erhan Akça önderliğindeki FAO ekibi ve bakanlık uzmanlarından oluşan heyet, Bolu’nun Seben ve Yeniçağa ilçelerinde çiftçilerle buluştu.
Seben ve Yeniçağa ilçelerinde yaşayan çiftçilerle gerçekleşen buluşmada üreticilere proje hedefleri ve amacı hakkında bilgiler verildi. Seben ve Yeniçağa ilçelerindeki 17 ayrı noktadan toprak örnekleri alındı.
Proje çerçevesinde ulusal düzeyde yaklaşık 50 bin dekarlık alanda sağlıklı gıda üretim ve erişim kapasitelerinin artırılarak gıda ihtiyaçlarının güvenli bir şekilde temini hedefleniyor. Çiftçilerle buluşmada konuşma yapan Prof. Dr. Akça, Bolu’da agro-ekolojik üretim modeliyle çevreye duyarlı örnek bir üretim modeli inşa edilerek, deneyimlerin Orta Asya ülkeleri ile de paylaşılacağını söyledi.
Bolu’da sürdürülebilir tarım prensiplerinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi projesi ekosistem odaklı gıda üretim modelinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışacak. Projede küçük ölçekli tarımsal işletmelerin güçlendirilmesi, doğal kaynakların korunmasına yönelik ekolojik tarımsal üretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması ve yerel tarımsal ürünlerin güçlendirilmesi hedefleniyor.