TIC HOLDING Header
  • USD 18.825
  • EUR 20.493
  • Altın 1163.891
  • BIST 100 4977.29
  • Genel

Atik, 'Karakış kapıda, asgari ücretli maaşını ısınmaya harcayacak'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, doğalgaza yapılan zamların dar gelirliyi üstesinden gelemeyecekleri yükün altına koyduğunu belirterek “Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan yurttaşlar ya maaşının neredeyse yarısını doğalgaza verecek ya da battaniye ile ısınmak zorunda kalacak” dedi.
Atik, 'Karakış kapıda, asgari ücretli maaşını ısınmaya harcayacak'
CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, kapıyı çalan karakışın, yapılan zamlarla artık üstesinden gelinemeyecek düzeye gelen doğalgaz ile ısınmak zorunda kalan yurttaşların belini bükeceğini söyledi. Uzmanların, bu yılki kışın, uzun yılların en zorlu kışı olabileceği yönündeki uyarılarını hatırlatan Atik “Kış gelince insanlar ısınmak için ya doğalgaz ya da elektrik kullanmak zorunda. Elektrik kullanımı artık hayal oldu. Çünkü fahiş zamlar, insanları elektrik gibi çarptı. Doğalgaza yapılan zamlar ise üstesinden gelinemeyecek denli ağır. Bu yükü çalışanların yarısının asgari ücretin altında maaş aldığı ülkemizde, hanelerin karşılaması mümkün değil. Yetkililer ülkenin doğalgaz koridoru olduğu ile ilgili caka satmalarına bakmayın. Vatandaş, ülkeden geçip giden doğalgazın vanasına bile dokunamıyor. Böyle koridor olmaz olsun. Siz o koridorlarla gurur duymaya devam edin. Biz evindeki koridorlarda ısınmak için battaniyenin altına sığınan yaşlılarımızı, çocuklarımızı görüyoruz sayaçlara bakarken. Çünkü biliyoruz ki bu zamlardan sonra asgari ücretli maaşının en az yüzde 40’ını ısınmak istiyorsa doğalgaza verecek. Veremiyorsa battaniyeye sarılmaya devam edecek. İktidarın yurttaşımıza reva gördüğü konfor budur” dedi.

Türkiye’deki güncel koşullarda enerjiye erişimin artık insani bir hak olmaktan çıkıp, lüks haline geldiğini vurgulayan Atik, yurttaşların ya ısınmaktan vazgeçeceğini ya da fahiş ödemeleri göğüslemek zorunda kalacağını söyledi.

Elektrik konut tarifesine bu yıl içinde üç ayrı kademeye gelen zamlarla, en düşük kademede yüzde 89,5, yüksek kademede ise yüzde 185 zam yapıldığını dile getiren Atik, doğalgazın da zamdan nasibini aldığını söyledi.
Doğalgaza yapılan üç ayrı zamla totalde yüzde 164,1 zamlandığını dile getiren Atik, şöyle devam etti:
“Yani elektrik faturaları 3 kat, doğalgaz faturaları da 2,5 kat arttı. Ortalama bir hane için ısınma amacıyla doğalgaz kullanılırsa, yurttaşın 2 bin 200 Tl ödemeyi göze alması gerekiyor. Yani asgari ücretin yüzde 40’ını ısınmaya ayırması lazım. Bunu yapabilecek kaç hane olabilir. Bu da şunu gösteriyor. Birkaç ay asgari ücretli büyük sıkıntılar yaşayacak”
Yorum Yazın