TIC 600*160
  • Genel

Bir ambulansta 15 hasta

Gaziantep'ten Adana'ya hasta getiren bir ambulansa 15 kişinin binmesi görenleri hayrete düşürdü. Hasta yakınları bu duruma isyan ederken, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri olayda ihmal olduğunu ve inceleme başlatıldığını bildirdi.
Bir ambulansta 15 hasta

Gaziantep'ten Adana'ya geçtiğimiz salı günü içerisinde 15 kişinin bulunduğu ambulansla hasta sevki yapıldı. Ambulansın şoför mahalline sürücü ile 2 doktor, arka kabinine ise 5 hasta, 4 polis, 3 hasta yakını bindi. Ambulansın arka kabininde bulunanlardan bazıları Gaziantep'ten Adana'ya kadar yaklaşık 260 kilometre ayakta yolculuk yapmak zorunda kaldı. Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlılığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne gelen ambulansın içindeki vatandaşlar ve görevliler, aracın durmasıyla birlikte kendilerini dışarı attı.

Hasta yakını Gökşen Şahin, amcasını getirdiğini, her sevk sırasında aynı manzarayla karşılaştıklarını, 260 kilometre ayakta geldiklerini söyledi. Şahin, "Böyle bir şey olmaz. Biz her seferinde aynı işkenceyi çekiyoruz. Bu kadar yol ayakta gelinir mi? Bizi ambulansın arkasına tıkayıp gönderiyorlar. Tam 12 kişi vardı arkada. Bir hastanın olması gereken yerde 12 kişi var. Bunlardan 4'ü şizofren hastası, 1'i uyuşturucu bağımlısı. Bu insanlar hasta. Ama bu kimsenin umurunda değil" dedi.

Hastalar ve yakınları, muayene ve kontrollerinin ardından aynı ambulansla tekrar Gaziantep'e döndü.

Öte yandan Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri salı ve perşembe günleri Gaziantep'ten Adana'ya hasta sevki yapıldığını belirterek, "Arkadaşlar salı günü bütün hastaları toplayıp, yakınları ve polislerle birlikte bir ambulansla göndermiş. İki ya da daha fazla araçla hastalar gönderilebilirdi.

Burada büyük bir ihmal söz konusu. Bu nedenle görevlilerden ihmali olanlar hakkında inceleme başlatıldı. Ayrıca bu sorunu aşmak için bir proje hazırlandı. Bundan sonra ambulans değil de hastaları servis yöntemiyle taşımayı düşünüyoruz" dedi.

 

 

TIC Detay Altı
Yorum Yazın