TIC HOLDING Header
  • USD 28.992
  • EUR 31.225
  • Altın 1866.254
  • BIST 100 7913.76
  • Genel

Çınar'da 'Karacadağ Pirinci' festivali coşkusu

Dünyanın en kaliteli ve sağlıklı pirinci olan Diyarbakır'ın tescilli ürünü "Karacadağ Pirinci ", Çınar İlçesi'nde düzenlenen anlamlı bir etkinlikle görücüye çıktı.
Çınar'da 'Karacadağ Pirinci' festivali coşkusu
Çınar Zerzevan Kalesi Yerel Eylem Grubu Derneği’nin düzenlediği “Çınar Karacadağ Bölgesi Yarımkaş Köyü Pirinç Festivali” büyük ilgi gördü.

7 bin hektarlık alanda 3 bin 500 ton ürün elde edildiğini belirten Çınar Kaymakamı Mehmet Fatih Günlü, "Amacımız bu coğrafi tescilli kaliteli pirincin tanıtımını hem yurt içinde hem yurt dışında yaparak dünyaya tanıtmaktır " dedi.

FESTİVAL HAVASINDA HASAD
Diyarbakır'ın dünyaca ünlü Karacadağ Pirinci'nin hasadı, Çınar'ın kırsal Yarımkaş Mahallesi'nde düzenlenen festivalle gerçekleştirildi.

Etkinliğe ilçe Kaymakamı Mehmet Fatih Günlü , Ziraat Odası Başkanı Cevat Delil , Gaoutem Müdürü Metin Sümer, Et Ve Süt Kurumu Müdürü Hüseyin Altun ile çok sayıda çiftçi katıldı.

Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte Karacadağ Pirinci hakkında değerlendirmelerde bulunan Kaymakam Mehmet Fatih Günlü , verimli topraklarda yetişen bu pirincin şeker açısından düşük ,protein açısından yüksek kalitede olduğuna dikkat çekti.

"DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ"
Kaymakam Günlü," Her yıl bu bölgede yaklaşık 7 bin hektarda 3 bin 500 ton ürün elde ediliyor.Amacımız bu coğrafi tescilli kaliteli pirincin gerek yurt gerekse dünya genelinde tanıtımını yapmak ve burada emek harcayan çiftçilerimizle hasada katılmaktır. Hasadımız bereketli olsun " dedi.

Tarlada hasat yapan çiftçilerle sohbet eden Kaymakam Günlü, ürünün kalitesinden ve verimliliğinden oldukça memnun olduklarını sözlerine ekledi.
Yorum Yazın