TIC HOLDING Header
  • USD 23.731
  • EUR 26.015
  • Altın 1485.708
  • BIST 100 5573.5
  • Genel

Diyarbakır Valisi Su'dan arama kurtarma ekiplerine teşekkür

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ilde görev alan 711 kahraman arama kurtarma görevlisine teşekkür etti.
Diyarbakır Valisi Su'dan arama kurtarma ekiplerine teşekkür
İHA - Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Diyarbakır’da 7 bina çöktü. Çöken 7 binadan 6’sında bulunan vatandaşları kurtarmak için ilk dakikalardan itibaren görev alan AFAD, UMKE, JAK, PAK, itfaiye, sağlık çalışanları, Mehmetçikler, STK gönüllüleri, öğretmenler ve birçok meslek gurubundan 711 kişilik kahraman ekibe Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su teşekkür etti.

AFAD İl Koordinasyon binasında gerçekleşen toplantıda bir araya gelen görevliler ile değerlendirme toplantısı yapan Vali Su, teşekkür dilekleri sonrası açıklamalarda bulundu. Vali Su, depremden 3 ay önce eğitim verdiklerini kaydederek, “AFAD Müdürlüğümüzü ziyaret ettik. Buradaki arkadaşlarımızla beraber hem bir genel durum değerlendirmesi yaptık hem de arkadaşlarımıza teşekkür etmek istedik. Gerçekten bu 6 Şubat‘ta meydana gelen ve bölgemizi etkileyen bu büyük şiddetli deprem, asrın felaketi dediğimiz depremde, ilimizde gerçekten çok büyük bir sarsıntıya konu oldu. Biz de depremi büyük bir şiddetle hissettik. Depremin hemen akabinde tüm ekiplerimizi topladık tüm bölgelerimizde, illerimizde olduğu gibi burada da hemen organize olduk ve ekiplerimizle hemen 6 tane içinde mukim insan olan ve yıkılan binamıza müdahale ettik" dedi.

"Arkadaşlarımız gerçekten o süreçte cansiperane bir şekilde gayret ettiler, çalıştılar" diyen Vali Su, "Yaklaşık 711 kardeşimiz, bu enkazlarda arama kurtarma ekiplerinde görev aldı ve hızlı bir çalışma ile de 155 vatandaşımızı da canlı olarak enkazdan kurtardık. Tabi vefat eden vatandaşlarımız da var. 411'de vatandaşımız vefat etti. Allah’tan rahmet diliyoruz vefat eden vatandaşlarımıza, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz, geçmiş olsun diliyoruz. Bu anlamda, ben bu süreçte gerçekten bütün yüreklerini ortaya koyarak cansiperane bir şekilde hakaret eden tüm AFAD ekiplerimize, tabi sırf bu 715 AFAD ekiplerimiz değil; aynı zamanda kurumlarımızdan oluşturduğumuz arama kurtarma ekiplerimiz vardı. Bunlara eğitim vermiştik, bundan üç ay önce eğitimlerini vermiştik. Onlar da bu süreçte gerçekten çok önemli işler başardılar. AFAD ile beraber hem polis arama kurtarma, jandarma arama kurtarma, STK’larımızın arama kurtarma ekipleri, diğer kurumlar, belediyelerimizin büyükşehir ve alt belediyelerimizin arama kurtarma ekipleri, bunların hepsini biz daha önceden bir organizasyon yaparak eğitime almıştık" diye konuştu.

Vali Su, şöyle konuştu:"Bu eğittiğimiz arama kurtarma ekiplerimizle beraber tamamıyla müdahale ettik ve Allah’a şükür bugün bu arkadaşlarımız bu deneyimlerini, bu tecrübelerini, bu arama kurtarma hizmetlerinde de bu aldıkları eğitimleri orada kullanmış oldular ve önemli işler yaptılar. Ben bir kez daha bu ekibimize, arama kurtarma faaliyetlerinde görev alan tüm arkadaşlarımıza, huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Önemli bir iş yaptılar gerçekten cansiperane bir şekilde gayret ettiler. Hayatlarını ortaya koydular, yüreklerini ortaya koydular ve vatandaşlarımızı oradan kurtarmak için gayret sarf ettiler. Hepsine şahsım adına devletimiz, milletimiz, Diyarbakırlı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar diyorum. Sadece ilimiz için değil arkadaşlarımız ihtiyaç olan diğer illere de gittiler orada bu arama kurtarma faaliyetlerine katıldılar. Ben hepsine çok teşekkür ediyorum sağ olsunlar var olsunlar.”

“7 bin 500 vatandaşımızı misafir ediyoruz”
KYK yurtlarında yaklaşık 5 bin 500 vatandaşımızı misafir ettiklerini aktaran Vali Su, şehirde ise 2 bin depremzedeyi misafir ettiklerini vurguladı. Vali Su, “Orada da her türlü imkanları kendilerine sağladık. Çadır kentimizde yaklaşık bin 950 çadırımız var. Şuanda orada kalan vatandaşlarımız için çamaşırhanemiz dahil sosyal market açtık. Artı banyo, duş, tuvalet bunların hepsi hazır kullanılıyor. Çocuklarımız için kreş kütüphane çalışma yapabilecekleri alanlar, sağlık hizmeti için bir sağlık ünitemiz bir çadırımız, güvenlik ile ilgili bir çadırımız, psikososyal destek vatandaşlarımıza sağlamak için orada yine görevli, çocuklarımıza oyun alanları, oyun parkları, Kızılay'ımızla yemek konusu, bunların her biri orada sosyali marketimiz tamamı şu anda oradaki vatandaşlarımızın hizmetinde. Konteyner kentle ilgili çalışmalarımız devam ediyor, inşallah o da önümüzdeki zaman içerisinde şu anda altyapısı hemen hemen bitmek üzere sonra konteynırlar gelecek ve montesi yapılacak sonra isteyen vatandaşlarımızın daha konteynır kentimize yerleştireceğiz” şeklinde konuştu.
Yorum Yazın