TIC HOLDING Header
  • USD 18.838
  • EUR 20.328
  • Altın 1128.278
  • BIST 100 4997.63
  • Genel

DTSO Kadın Meclisi: 'Ekonomik şiddet başta olmak üzere şiddetin her türlüsüyle mücadeleyi sürdüreceğiz'

DTSO Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada 'DTSO Kadın Meclisi olarak bizler öncelikle ekonomik şiddet başta olmak üzere şiddetin her türlüsüyle mücadeleyi sürdüreceğiz. Kamuoyunu ve tüm kurumlarımızı da şiddetsiz bir dünya için el ele vermeye ve dayanışmaya davet ediyoruz.' denildi.
DTSO Kadın Meclisi: 'Ekonomik şiddet başta olmak üzere şiddetin her türlüsüyle mücadeleyi sürdüreceğiz'
DTSO Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklama şöyle: 

"1960 yılında diktatörlüğe karşı hak mücadelesi veren Mirabel  Kardeşler  vahşice katledildiler.  Üç kız kardeşin şiddet ve tecavüzle ellerinden alınan yaşam hakkı yıllar sonra Birleşmiş Milletler gündemine alındı. BM 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bu yüzden her 25 Kasım Mirabel Kardeşler’in yalnız olmadıklarını haykırdığımız ve her günü şiddete karşı mücadeleyle geçireceğimizin vesilesi olmuştur.   

 
Bugün de kadınlar evde,  sokakta, savaşta,  iş yaşamında, kısacası her yerde şiddete maruz kalmaktadır. Bu durum yalnızca şiddete uğrayanı değil, şiddet görenin başta çocuklarını ve yakınlarını etkilediği gibi toplumsal yaşamı da etkilemektedir.  Kadınların yaşamını belirleyen ve hayatın merkezini oluşturan en önemli şiddet biçimlerinden biri de ekonomik şiddettir.  Çünkü, erkek  kendine bağımlı gördüğü kadını bunu kullanarak şiddet uygulamakta, ya da ekonomik olarak daha iyi bir noktada olan kadına yine şiddet uygulayarak kendi hegemonyasını  oluşturmaktadır. Ekonomik şiddet bağımlı olmanın yarattığı etkiler dışında, kadın istihdamının sınırlı olması ya da çalıştırılmaması, iş hayatında baskılanması ve mobinge uğraması, eşit işe eşit ücret verilmemesi gibi nedenlerle yoksullaşmayı getirmektedir. Bu durum fiziksel ve diğer şiddet türlerini körükleyerek artışına sebep olmaktadır. Tüm bu fırsat eşitsizlikleriyle karşı karşıya kalan kadın toplumun temel yapı taşıyken gerisinde kalmaktadır. DTSO Kadın Meclisi olarak bizler öncelikle ekonomik şiddet başta olmak üzere şiddetin her türlüsüyle mücadeleyi sürdüreceğiz. Kamuoyunu ve tüm kurumlarımızı da şiddetsiz bir dünya için el ele vermeye ve dayanışmaya davet ediyoruz."
Yorum Yazın