• Genel

Dudakları yapışık doğan 86 Günlük bebeğin sağlığına kavuşması için seferber olundu

Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde yatan 86 günlük Umut K. isimli bebek için MHP Diyarbakır il teşkilatı ile AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal’ın girişimleri sonucu tedavisinin yapılması Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen ambulans uçakla Ankara Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.
Dudakları yapışık doğan 86 Günlük bebeğin sağlığına kavuşması için seferber olundu
Edinilen bilgilere göre, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde dudakları bitişik halde dünyaya gelen ve hastanede takip edilen 86 günlük Umut K. isimli bebek doğduğunda üst ve alt çene kemiği doğuştan birbirine yapışık, ağızı sadece ince bir beslenme hortumu geçecek kadar açıklığı vardı.

Doktorlar tarafından Maksilla ve Mandibula defekti,trakeostomili hastalığı teşhisi konulan Umut K. isimli bebeğin tedavisinin Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Kliniğinde yapıldığı öğrenilince aile ilgili hastaneye başvurdu. Hastanede yer olmadığı için bebek tedavi için gün bekledi. Bebeğin acil olarak tedavisinin yapılması için MHP Diyarbakır il teşkilatı ile AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ve sağlık il müdürlüğü seferber oldu.

İlk olarak Doğuştan midesinin çıkışı çok dar olduğu için Dicle Üniversitesi Çocuk Cerrahi kliniği tarafından ameliyatı yapılan Umut K., zaman zaman solunum sıkıntıları olmasından kaynaklı olarak boğazından rahat nefes alması için hava yolu açıldı.

Umut bebeğin beslenmesi ince bir beslenme hortumu ile sağlanırken, bebeğin ağız yapısının oluşturulması için ve ileri cerrahi operasyonların yapılması için bu konuda en iyi merkezlerden biri olan Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Kliniğine MHP Diyarbakır il teşkilatı, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ile Sağlık Bakanlığı ile Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçilerek bugün sabah saatlerinde Dicle Üniversitesinden ambulansla alınarak hava yoluyla Hacettepe Üniversitesine Ambulans uçakla nakli yapıldı.

Yetkililer teşekkür eden Umut bebeğin babası F.K., “Bebeğimizin tedavisi sadece Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Kliniğine yapılmaktaydı. Müracaatlarda bulunduk ama yer yoktu. Daha sonra sağ olsunlar MHP Diyarbakır il teşkilatı ile AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ve sağlık il müdürlüğü devreye girdi. Bebeğimizi ambulans uçakla Ankara’ya sevki yapıldı. Çok mutluyuz, her şey için kendilerine teşekkür ederim” dedi.
Yorum Yazın