TIC 600*160
DTR Elektrik Kule Reklamı - Sağ
  • Genel

Dünyanın en derin ikinci kanyonu'na seyir terası

Kastamonu'un Pınarbaşı ilçesinde bulunan ve 'dünyanın en derin ikinci kanyonu' olan Valla Kanyonu'na yaptırılan seyir terası hizmete girdi.
Dünyanın en derin ikinci kanyonu'na seyir terası
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyü sınırları içerisinde bulunan ve 'dünyanın en derin ikinci kanyonu olarak' gösterilen Valla Kanyonuna yaptırılan Muratbaşı Seyir Terası törenle birlikte hizmete açıldı.

Küre Dağları Milli Parkı'nın, Pınarbaşı sınırlarında kalan bölümde yaptırılan üç katlı seyir terası sayesinde, Küre Dağları'nın yanı sıra Valla Kanyonu'nun giriş kısmı görülebilecek.

"Adrenalin dolu bir teras"

Muratbaşı Seyir Terası'nın açılışında konuşan Kastomu Valisi Yaşar Karadeniz, Valla Kanyonuna Kerte köyündeki seyir terasından sonra Muratbaşı Seyir Terasıyla ikincisini kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Adrenalin dolu bir terası hizmete sunduklarını söyleyen Vali Karadeniz, " “Heyecan tutkunlarının hoşuna gidecek bir teras oldu. Adrenalin dolu bir teras. Esnek yapılmış olması ayrı bir heyecan katıyor. Macera sporu sevenler için Valla Kanyonu cazip bir yer haline geldi. Doğaseverler için de cazip hale gelecek inşallah” diye konuştu.

Valiz Karadeniz, kerte köyündeki terastan sonra Muratbaşı Seyir Terası'nın da hizmete açılmasıyla bölgeye önemli değer katacağına inandıklarını ve turizm açısından oldukça değerleneceğini söyledi.

Karadeniz konuşmasına şöyle devam etti: “İki terası da hizmete açarak Valla Kanyonu önemli ziyaret noktalarından biri haline geldi. Pınarbaşı ve Azdavay ilçelerimizi kapsayan bu bölge, son yatırımlarla cazibe noktası haline gelmiş bulunuyor”

“7 metre boyunda 3 katlı seyir terasını hizmete açtık”

Küre Dağları Milli Parkının kanyonları, şelaleleri ve mağaralarıyla artık çok önemli bir değer haline geldiğini savunan Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit ise, “Valla Kanyonu’nun yer yer bin 200 metreye ulaşan derinliği var. Uzunluğu ise 12 kilometre. Bu bölgede daha önceden bir seyir terası yapılmış ama yetersizdi. 7 metre uzunluğunda 3 katlı bu seyir terası, alanın tamamını görecek şekilde yapıldı. Artık terasımız doğaseverlerle birlikte misafirlerini bekliyor. Bu son yatırımlarımızla inşallah bölgenin tanınırlığı artacak ve bölgeye gelen turist sayısında da ciddi bir artış yaşanacaktır. Biz buna inanıyoruz” dedi.

Muratbaşı Seyir Terasının açılışına Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar ile ilgili yetkililer de katıldı.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın