• Genel

İSİG Meclisi'ne göre Haziran ayında en az 188 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin aylık raporuna göre Türkiye'de Haziran ayında en az 188 işçi hayatını kaybetti.
İSİG Meclisi'ne göre Haziran ayında en az 188 işçi hayatını kaybetti
İSİG verilerine göre Ocak ayında en az 114 işçi, Şubat ayında en az 133 işçi, Mart ayında en az 113 işçi, Nisan ayında en az 221 işçi, Mayıs ayında en az 165 işçi ve Haziran ayında en az 188 işçi yaşamını yitirdi.

Buna göre 2020 yılının ilk yarısında iş cinayetlerinde en az 934 işçi çalışırken hayatını kaybetti.

Haziran ayında hayatını kaybeden işçiler arasında tarım iş kolunda çalışan sekiz çocuk işçi bulunuyordu.

Coşkunlar ailesine ait şirketlerde son 13 yılda 8 patlama
İSİG Haziran raporunda, 3 Temmuz günü 7 işçinin hayatını kaybedip 128 işçinin yaralandığı Sakarya’nın Hendek ilçesinde kurulu Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında gerçekleşen patlamaya da yer verdi.İSİG, Coşkunlar aile şirketine ait birden fazla benzer isimli şirket bulunduğunu ve bu fabrikalarda son 13 yılda yaşanan 8 patlamada 5 işçinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 100 işçinin ise yaralandığını açıkladı:“Geçtiğimiz yıllarda fabrikayı incelemeye giden uzmanların aktarımlarına göre de işletme binaları patlayıcı bir maddenin üretildiği bir fabrikadan çok tavuk çiftliğini andıran binalardan oluşmaktadır.

“Hemen hemen her yönden ciddi eksiklikler barındıran fabrikanın bu zamana kadar nasıl faaliyette olduğunu ise devlet ve sermaye örgütleriyle ilişkisinde aramak gerekiyor.”
Yorum Yazın