TIC 600*160
  • Genel

Kayseri'de 2015-2016 eğitim öğretim yılı açıldı

Kayseri’de 2015-2016 eğitim öğretim yılında 288 bin 521 öğrenci ders başı yaparken, düzenlenen açılış programında konuşan Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanlığı bütçesi birinci sıradayken son 12 yıldan bu yana Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi birinci sıradadır dedi.
Kayseri'de 2015-2016 eğitim öğretim yılı açıldı
Ali Sürüm - KAYSERİ / İHA - Osman Ulubaş İlköğretim Okulu’nda düzenlenen yeni eğitim ve öğretim yılı açılış programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, yeni eğitim ve öğretim yılında kaliteli eğitim ortamı hazırlayabilmek için çok çalıştıklarını ifade ederek, Öğrencilerimizin karnelerini almalarının üzerinden 3 ay gibi bir süre geçti. Yaz tatili süresince gerek öğretmenlerimiz gerek çocuklarımız dinlendi. Bu tatil süresince sizlere yeni eğitim öğretim yılında daha kaliteli bir eğitim ortamı hazırlayabilmemiz için ekip arkadaşlarımızla var gücümüzle çalıştık. İlimizin eğitim ihtiyaçları doğrultusunda planlanan ve yapım aşamasına geçilen inşaatlar kısmi olarak tamamlanmaya başlanmıştır. Bu sene içerisinde 505 derslik eğitime tamamlanmış olup eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir. Hiç kuşkusuz ilimizde eğitim alacak olan 288 bin 521 evladımız bizim için değerli olup, gerek onların modern eğitim öğretim ortamlarında eğitilmesi gerekse rehberlik ve yönlendirme faaliyetlerinin yapılması şarttır” dedi. Vali Vekili Erdoğan Aygenç ise yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, “Bir ülkenin sanayide, ekonomide, uluslararası alanda ilerleyebilmesi için eğitime ihtiyacı vardır. eğitimin olmadığı bir ülkede ilerlemeden söz etmek mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti eğitime önem veren bir yapıya sahiptir” ifadelerini kullandı.

Programa katılan eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Adayı Taner Yıldız, gelişmiş ülkelerdeki okuma alışkanlığına dikkat çekerek, öğrencilere nasihatlerde bulundu. Yıldız, “2015-2016 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çünkü eğitim bizim vazgeçilmezimiz. İnsanlar doğarlar ama diğer canlılardan farklı bir şekilde büyürler. Eğitim ve öğretimle kendisine verilen bu yapıyla beraber gelişirler. Yoksa insanların gelişmesi söz konusu olmaz. Eğitimin oluşması için devletin, milletin, hayırseverlerimizin ve bütün kurumlarımıza düşen görevler var. Yalnızca devlet ile bütçe ile olmuyor. Plan bütçe komisyonunda görev yapan birisi olarak söylüyorum ilk anda Milli Savunma Bakanlığı bütçesi birinci sıradayken şu anda Türkiye’nin son 12 yıldan bu yana Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi birinci sıradadır. Ve Kayseri bundan nasibini almıştır. Yaklaşık 20 bin öğretmenimiz 300 bine yakın öğrencilerimiz ile beraber 2015-2016 eğitim öğretim yılının eğitim seferberliğini bir nevi okula dönüştürmüş oluyoruz. Tabi ki yazın hazırlıklar yapıldı. Bütün emeği geçenlere teşekkürlerimi iletiyorum. Yalnız öğrencilerime birkaç söyleyeceklerim var, bugün Türkiye’de dünyadaki ortalama okuma oranının üçte birini okuyabiliyoruz. Bu hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin üzerinde dikkatle duracağı konu. Bu rakamlar bizim kabul edemeyeceğimiz rakamlar. Bunları mutlaka değiştireceğiz. Bir ülkenin gelişmiş olabilmesi için eğitimin yüzde 55’ler civarında kitaplardan alındığını biliyoruz” diye konuştu.

Ülkedeki sıkıntılara da değinen Yıldız, “Çevremizde acılar var, çevremizde sıkıntılar var. Dün, 9 yaşında terör belasına feda etmek zorunda kaldığımız PKK kurşunuyla hayatını kaybeden Elif kızımız var. Sahile vuran Kobaneli Aylan'ımız var. Bizler acının dinmesi ve sizlerin daha müreffeh bir ülkede yaşaması ve bizim bulunduğumuz görevlere sizleri daha yetişmiş olarak bekliyoruz” şekline konuştu. Konuşmaların ardından öğrenciler şiirlerini okurken protokol üyelerine de çiçek verdi.
Programın ardından Taner Yıldız ve beraberindekiler öğrencilere kitap ve hediyelerini dağıttı. Programa Taner Yıldız’ın yanı sıra Vali Vekili Erdoğan Aygenç, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile aileler katıldı.

 
TIC Detay Altı
Yorum Yazın