TIC 600*160
  • Genel

KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün, DMD üyeleri ile buluştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Görüşmelerin kaldığı yerden devam edebileceğini başından beri ortaya koyuyoruz.
KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün, DMD üyeleri ile buluştu

2010 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Rum tarafı görüşmelerin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini belirtmişti dedi.

Özgürgün, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleri ile Limak Ambassador Otel’de bir araya geldi. Özgürgün, Güney Kıbrıs seçimleri sonrası Kıbrıs sorununun geleceğini değerlendirdi ve DMD üyelerinin sorularını cevapladı.

Rum Kesimi’ndeki seçimlerin ardından Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Özgürgün, Anastasiadis’in kazanacağına kesin gözle baktıklarını söyledi. Özgürgün, “Anastasiadis’in bir sıkıntısı var bir kere ekonomik krizin olduğu bir dönemde seçildi. Kriz Kıbrıs konusunu geriye itmiş oldu. Biz tam tersini olması gerekiyordu” şeklinde konuştu.

Anastasiadis’in partisinin Kıbrıs sorunun çözümü için Kıbrıs Türklerine azınlık haklarının verilmesiyle olacağını belirterek, “O yüzden yeni dönemde Kıbrıs’ta çözüm arayışının çok daha zor bir döneme gireceğini biliyorduk. Ama bize göre görüşmeler hemen başlayabilir” ifadelerini kullandı.
Kıbrıs sorununun çözümü konusunda tüyolar da veren Özgürgün, “Kıbrıs sorusunun çözümü ekonomik anlamda da Kıbrıs’a çok şey getirir. Bunun birincisi, bizim Rum Yönetimine elektrik vermemiz. Rum yönetimi epey bir süre Kıbrıs Türk tarafından gelen elektrikle hayatını sürdürdü. İkincisi de su olayı. Bu su çok büyük bir yatırımla önümüzdeki sekiz on ay içinde Kıbrıs’a ulaşacak. Dolayısıyla tankerle su getirme ve su çok önemli. Petrol ve doğalgaz görüşülürken su ve elektrik unutuluyor. Bunun barış suyu olduğunu da hepimiz biliyoruz”diye konuştu.

KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki görüşmelerin yeniden başlaması konusunda uluslararası toplumda bir hareketlilik görüp görmediğine ilişkin soruya Özgürgün, “Görüşmelerin kaldığı yerden devam edebileceğini başından beri ortaya koyuyoruz. 2010 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Rum tarafı görüşmelerin kaldığı yarden devam etmesi gerektiğini belirtmişti. Ve Ban Ki Moon’a Dervişoğlu mektup yazdı ve görüşmelerin devam edebileceğini söylemişti. Ancak 2 yıl sonra Birleşmiş Milletler ve BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Downer’ın bize söylediği ne yerin ne de zamanın belli olduğu. Bir önce ki zamanda ısrar edenler şimdi zemin ve zaman belli değil diyorlar. Gördük ki Anastasiadis’in de niyeti yok. Ekonomik krizin arkasına saklanıyorlar” dedi.

Görüşmeler konusunda Özgürgün, “Bu çerçevede biraz sabır artık taştı. Çünkü şimdi görüşmelerin ne zaman aşlayacağını Eylül, Ekim gibi başlamaz diyorlar. Son oyuna gelindi bütün görüşmeler ortaya konuldu. Ban Ki Moon’da Birleşmiş Milletler de bu görüşmelerden bıktı noktasına geldi” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun Kıbrıs konusundaki ifadelerine değinen Özgürgün, “Sayın Davutoğlu bugüne kadar gerçek olan ama söylenmemiş ifadeyi kullandı” diye konuştu.

Kıbrıs’ta çözümün herkesin faydasına olduğunu söyleyen Özgürgün, “Bu net. Avrupa Birliği’nin, İngiltere’nin herkesin. Herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekir. Herkes üzerine düşeni yaparsa istenilen çözüme ulaşılabilir ama bugün gelinen nokta çözümden çok uzak. Ekonomik kriz bahane edilerek çözümden uzaklaşıldı” şeklinde konuştu.

Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak tarihi süreci anlatan Özgürgün, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Birliği dönem başkanlığı sırasında rafa kalktığını aktardı.

Özgürgün, Güney Kıbrıs’taki Rus mevduatları ile ilgili olarak, “Benim duyduğum 50 milyar dolar civarında olduğu mevduatın. Rus sermayesini ve Rusya’yı adadan çıkarmak amaç. Ekonomik kriz güneyde önlenemez miydi? Bağıra çağıra gelen kriz bir şekilde genel boyutuyla hesaplaşmanın bir neticesi gibi duruyor. Avrupa sermayesinin ve Rus yatırımcının korkunç bir şekilde içinde olduğu bir ekonomi. Belki de bu günlerin geleceğin Avrupa Birliği görerek aldı” dedi.

TIC Detay Altı
Yorum Yazın