TİC Holding Header
  • USD 31.071
  • EUR 33.679
  • Altın 2032.218
  • BIST 100 9374.2
  • Genel

"Michelin Rehberi İzmir ve Bodrum Seçkisine" giren restoranlar plaketlerini aldı

- Restoranlara, restoranlarının girişinde sergileyecekleri plaketleri Metro Türkiye’nin İzmir Gaziemir mağazasında düzenlenen özel bir törenle takdim edildi
AA -

İSTANBUL (AA) - Bu yıl ilk kez Michelin Rehberi'ne dahil olan İzmir ve Bodrum seçkisinde yer alan restoranlar, Metro Türkiye’nin İzmir Gaziemir mağazasında plaketlerine kavuştu.

Metro Türkiye açıklamasına göre, Türk mutfağının gelişimi ve Türk şeflerinin dünyada hak ettiği değeri görmesi için 33 yılı aşkın zamandır çalışmalarını sürdüren şirket, dünyanın itibarlı restoran derecelendirme sistemlerinden kabul edilen Michelin Rehberi’nin bu yıl da ana partneri olmaya devam ediyor.

Michelin Rehberi'ne bu yıl ilk kez eklenen İzmir ve Bodrum seçkisinde yer alan restoranlara restoranlarının girişinde sergileyecekleri plaketleri 23 Kasım'da Metro Türkiye’nin İzmir Gaziemir mağazasında düzenlenen özel bir törenle takdim edildi.

-"Türk mutfağı kültürel bir miras"

Açıklamada, Michelin Rehberi’nin İzmir ve Bodrum seçkisinde yer alan restoranların şefleri ve yeme içme sektörünün temsilcilerinin katıldığı plaket törenindeki konuşmasına yer verilen Metro Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Sinem Türüng, bu işbirliğinin, Türkiye'de gastronomi turizminin gelişmesi adına oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Metro Türkiye olarak, dünyanın en iyi ve köklü mutfaklarından biri olan Türk mutfağının hak ettiği yere gelmesini sağlamak için yerel değerleri evrensel bir bakış açısıyla ele almanın önemine değinen Türüng, şunları kaydetti:

"Michelin Rehberi, restoranların ve şeflerin kariyerinde önemli bir yere sahip. Michelin Rehberi’nin, Türkiye’deki destinasyonlarını genişletmesiyle birlikte, Türk mutfağının ve şeflerinin uluslararası platformlarda da bilinirliğinin daha da artacağına inanıyoruz. Türk mutfağı kültürel bir miras. Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından olan İzmir ve Bodrum’un seçkiye eklenmesi ile geçmişi 8 bin 500 yıl öncesine dayanan Ege mutfağının hem ürünleriyle hem yerel lezzetleriyle daha da fazla keşfedileceğine inanıyorum. Hatta, doğru tanıtıldığı ve zenginliği daha da keşfedildiği takdirde, uluslararası bir gastronomi rotası olacak niteliğe sahip.

İzmir’de 15 ve Bodrum'da da 19 restoranımız Michelin Rehberi 2024 seçkisine dahil oldu. Özellikle sürdürülebilirliği işinin merkezine alan bir şirket olarak yeşil yıldız alan restoranlarımızın varlığı da bizi ayrıca gururlandırdı. Tıpkı İstanbul ve Ege mutfağında olduğu gibi elbette mutfak kültürümüzü yaşatan daha birçok gastronomi destinasyonumuz ve restoranımız var. Onların da dahil olmasını bizler de sabırsızla bekliyoruz."

Michelin Rehberi gibi uluslararası öneme sahip bir restoran derecelendirme sistemine partner oldukları için oldukça memnun olduklarını dile getiren Türüng, Metro Türkiye’nin bugüne kadar, Türk gastronomisine katkı sağlamak amacıyla, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’da pek çok Michelin Yıldızlı şefi, Türk şeflerle buluşturarak köprü vazifesi gördüğünü kaydetti.