TIC 600*160
  • Genel

Müzeler toplumun hafızasıdır

Gaziantep’te 2011 yılında hizmete açılan Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi’nin kurucusu ve sahibi Ali Atalar, tarihi eserlerin toplumun geçmişle gelecek arasında bağ oluşturduğunu ve müzelerin toplumun hafızası olduğunu söyledi.
Müzeler toplumun hafızasıdır
İHA - Atalar, Saklı Konak’ta sergilenen eserlerin tarihi özelliklerinden dolayı ziyaretçilerde tarihe ve tarihi eşyalara sahiplenme bilinci artırdığını belirtti. Türkiye’nin özel koleksiyondan oluşan ilk ve tek bakır eşya müzesi olan Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi, sergilediği eserlerle tarihe ışık tutuyor. Cumhuriyet öncesine ait yaklaşık bin 500 eserin sergilendiği müzede bakır eşyadan, el işi nakışa, ahşap malzemelerden savaş aletlerine, ev kullanım araçlarından esnaf aletlerine kadar yaklaşık bin 500 eser sergileniyor. Gaziantep’in Kalealtı semtinde 1322 (Hicri) tarihinde yapılmış 12 odalı Osmanlı dönemine ait tarihi bir Antep evinde dört yıl önce hizmete açılan Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi’ndeki eserler, yaşam kültürünün birer belgesi olarak sergileniyor. Koleksiyoner Ali Atalar tarafından 35 yıldan beri Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’nin tüm bölgelerinden toplanan eserler yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Yaklaşık bin 500 eserin bulunduğu müzede, Osmanlı döneminde yaşamış bakır ustalarına ait sanat eseri niteliğinde bakırlar, savaş aletleri, dokumalar, nakışlar ve esnaf malzemeleri sergileniyor. Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi’nde, 1700’lü yıllardan başlayan ve Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar devam eden dönemde yetişmiş ustaların el emeği göz nuru eserler yer alıyor. Müzedeki eserler ustaların maharetleri, dönemin özellikleri, yaşam kültürlerini ve yaşadıkları dönemle ilgili bilgiler veriyor.

Saklı Konak’ta sergilenen eserler arasında nadide tabaklar, ibrikler, tepsiler, kazanlar, tavalar, kevgirler, tepsiler, anahtarlar, satıllar, dikiş makineleri, süzekler, hamam takımları, kantarlar, teraziler, havanlar, çanlar, makaslar, takılar, esnaf aletler, nakış ve örtüler, silah bölümünde tüfek, tabanca, kama, kılıç, süngü ile top mermileri bulunuyor.

Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi kurucusu ve sahibi Ali Atalar, “Bir dönemin yaşam kültürünün anlatıldığı Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi Türkiye’nin ilk ve tek özel eşya müzesidir. Müzemizde Osmanlı’nın son dönemine ait çok nadir eserler bulunmaktadır. Gaziantep bakır eşya üretiminin ve bakır işlemeciliğinin merkezi konumunda bulunduğu için bu müze önemli bir açığı kapatmaktadır. Müzede bakır eşyaların yanı sıra, demir ve döküm malzemeler, nakış ve örtü, ahşap malzemeler, esnaf aletleri, savaş aletleri, halı, kilim, dokuma tezgahı, takılar ve yemek kültürü ile ilgili eserler sergilenmektedir. Gaziantep’e gelen yerli ve yabancı turistler de müzemizde bulunan eserleri ilgi ile karşılamakta ve memnuniyetlerini dile getirmektedir. Müzemize yerli turistlerin yanı sıra Avustralya, Afrika, Amerika ve Avrupa ülkelerinden de ziyaretçiler gelmektedir. Saklı Konak aynı zamanda tarihi bir yapı olmasından dolayı Antep evi özelliklerinin tümünü taşımaktadır” dedi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın