• Genel

TİGAD öncülüğünde 'Türk Dünyası İnternet Gazeteciliği Federasyonu' kuruluyor

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği'nin (TİGAD) il temsilcileri Kayseri'de bir araya geldi. İstişare toplantısında, TİGAD öncülüğünde yeni kurulacak 'Türk Dünyası İnternet Gazeteciliği Federasyonu'na katılım kararı alındı.
TİGAD öncülüğünde 'Türk Dünyası İnternet Gazeteciliği Federasyonu' kuruluyor
Kastamonu / İrfan Salcı - TİGAD, Kayseri Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Yeni Nesil Gazetecilik” konulu bir konferans düzenlendi. Konferans kapsamında Kayseri’ye gelen TİGAD İl Temsilcileri, yemekli istişare toplantısında bir araya geldi. Toplantı öncesi verilen akşam yemeğine; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Serdar Öztürk ve Talas Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Küçükoğlu da katıldı. Vali Çiçek, yemekte yaptığı konuşmada, Kayseri’nin ticari, tarihi ve kültürel önemine ilişkin gazetecilere çeşitli bilgiler verdi.

TİGAD, FEDERASYONA ÖNCÜLÜK EDECEK
Yemeğin ardından TİGAD Genel Kurulu ve TİGAD İl Temsilcileri İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türk Dünyası İnternet Gazeteciliği Federasyonu’na katılım için karar alındı. Buna göre TİGAD, “kurucu dernek” sıfatıyla federasyonun kuruluşu çalışmalarını başlattı.

Toplantıda ayrıca, TİGAD’ın önerileri sonrası uzun bir süreç sonundan yürürlüğe giren “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile ilgili de değerlendirmelerde de bulunuldu. TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, toplantıya katılan il temsilcilerine teşekkür ederek, TİGAD’ın yeni projeleri hakkında bilgi verdi.

Geçgel basın kanununda yapılan değişikliklerle internet gazeteciliğinin resmen tanınmış olmasıyla büyük aşama kaydedildiğini ancak bundan sonraki sürecin de çok önemli ve kritik olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, “Basın kanununda yapılan ve internet gazeteciliğini resmen tanıyan değişikliklerle gerekli yasal zemin oluştu. Sırada uygulamada muallaklardan uzak ve net olunmasını sağlamak. TİGAD olarak mücadelemiz bu noktada da devam edecektir. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılıç Bey’i makamında ziyaret ettik ve Basın İlan Kurumu tarafından hazırlanacak mevzuatla ilgili görüşlerimizi aktardık. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek toplantılarda bizler de mevzuat hazırlanmasında etkin rol alacağız. Dijital medyanın hayatımıza girmesiyle beraber yeni nesil gazetecilik önemli yol kat etmiş ve haberin hızlı ulaşımı konusunda etkin olmuştur. Bizler bu anlamda sağlıklı ve doğru haberin okuyucuya direkt ulaşması konusunda önemli bir misyon üstlenmekteyiz. Yolumuz, istikametimiz tamamen meslektaşlarımızın görevlerini rahat bir şekilde yerine getirmeleri için olmuştur.” ifadelerinde bulundu.
Yorum Yazın