• Kıbrıs

Kıbrıs'ta görüşmelerin yeniden başlamasını umuyoruz

AB Komisyonu Sözcüsü Bertaud, KKTC'deki cumhurbaşkanı seçimini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, umarız Akıncı ile Anastasiadis görüşmeleri yeniden başlatır dedi.
Kıbrıs'ta görüşmelerin yeniden başlamasını umuyoruz
BRÜKSEL (AA) - AB Komisyonu Sözcüsü Natasha Bertaud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KKTC'de bağımsız aday Mustafa Akıncı'nın galip geldiği cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, "Komisyon seçim sonuçlarını memnuniyetle karşılıyor" dedi.

Bertaud, "Umarız Kıbrıslı Türklerin yeni lideri Mustafa Akıncı ve (Rum lider) Anastasiadis mümkün olan en kısa sürede uzun geçmişi bulunan Kıbrıs sorununa adil ve yaşayabilir kapsamlı çözüm bulunması hedefiyle görüşmeleri yeniden başlatır" diye konuştu.

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılan ikinci turunda Mustafa Akıncı yüzde 60,4 oy oranıyla zaferini ilan etmiş, rakibi önceki Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yüzde 39,6'da kalmıştı.

Adada tarafların BM öncülüğünde kesintilere uğrasa da 2008 yılından beri sürdürdüğü kapsamlı çözüm müzakereleri Rum tarafının ekim ayında Akdeniz'deki tek taraflı sondaj çalışmaları yaptığı bölgeye Türkiye'nin gemi göndermesini bahane ederek masadan kalkmasıyla durmuştu.
Yorum Yazın