• Koronavirüs

Virüs günlüğü - 412. gün

Koronavirüs sürecinin 2. dönemi istenildiği gibi gitmedi. Dünya genelinde artan vakalar ve ortaya çıkan mutasyonlu virüs dünyayı etkisi altına aldı.
Virüs günlüğü - 412. gün
Ozan Koltuk - Dünyada ve Türkiye'de yaşamı durma noktasına getiren koronavirüs pandemisinde son gelişmeler neler ?

İşte gün içinde yaşanan gelişmeler:

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 150 milyonu aştı
Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka sayısı 150 milyon 41 bin 540’a, toplam can kaybı ise 3 milyon 158 bin 419’a ulaştı.

Almanya'da son 24 saatte Covid-19'dan 264 can kaybı
Almanya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle son 24 saatte 264 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı sayısı 82 bin 544'e yükseldi.

BioNTech aşısının ikinci dozu için daha önce verilen randevular geçerli olacak
Kovid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan BioNTech aşısının birinci ve ikinci doz aralığının 6-8 haftaya çıkarılması kararı öncesinde alınan ikinci doz randevularının geçerli olacağı bildirildi.

İstanbul'daki eczaneler 'tam kapanma' sürecinde 09.00-18.00 arası çalışacak
İstanbul'daki eczaneler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanacak 'tam kapanma' sürecinde, 09.00-18.00 saatleri arasında mesai yapacak.

Eski belediye başkanı koronavirüsten öldü
Bursa'nın İnegöl ilçesi Alanyurt Eski Belde Belediye Başkanı Habib Özdede, koronavirüs tedavisi gördüğü İnegöl Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti.

Nepal'in başkentinde artan Covid-19 vakaları kapanma kararı aldırdı
Nepal'in başkenti Katmandu’da koronavirüs vakalarında yaşanan artış nedeniyle 1 haftalık tam kapanma uygulamasına geçiliyor.

'Test sonucumuz pozitif çıkınca ölüm korkusu oluşmaya başladı'
Muş'ta hastalara şifa olmak için mücadele ederken yakalandıkları yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen doktor ve hemşire çift, hastalık sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Avrupa Parlamentosu AB'nin aşı sertifikası için pozisyonunu belirledi
Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) içinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için getirilen seyahat kısıtlamalarına karşı serbest seyahat için hazırlanan 'aşı sertifikası' hakkındaki müzakere pozisyonunu belirledi.

Bangladeş, Çin ve Rusya'nın Kovid-19 aşılarının ülkedeki üretimine onay verdi
Bangladeş'in Çin ve Rusya'nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşıların ülkedeki üretimine onay verdiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı, tam kapanma dönemine ilişkin merak edilen yeni soruları yanıtladı
İçişleri Bakanlığı, tam kapanma dönemiyle ilgili sıkça sorulan sorular bölümüne yeni sorular ile cevaplarını ekledi.

İstanbul'da Kovid-19 vakaları son 10 günde yüzde 30 oranında azaldı
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının son 10 günde yüzde 30 oranında azaldığını bildirdi.

BioNTech aşısının bebekler için test sonuçları Eylül'de gelecek
ABD'li ilaç şirketi Pfizer ile Covid-19 aşısını geliştiren BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19 aşısının bebekler için yapılan test sonuçlarının Eylül ayına kadar gelmesini beklediğini söyledi.

Hindistan'da 379 bin 257 ile günlük Kovid-19 vaka sayısında yeni bir rekor kırıldı
Hindistan'da Kovid-19 salgınında son 24 saatte 3 bin 645 kişi hayatını kaybetti. ABD, vatandaşlarına Hindistan'dan ayrılma çağrısı yaptı.

İran'da Kovid-19 kısıtlamaları yüksek ve orta riskli kentlerde bir hafta daha uzatıldı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 'kırmızı' ve 'turuncu' kategorideki yüksek ve orta riskli kentlerde uygulanan kısıtlamaların bir hafta daha uzatıldığını açıkladı.

Türkiye'ye mayısta getirilecek Sputnik V aşısı dünyada 60'tan fazla ülkede tescil edildi
21 gün arayla iki doz halinde uygulanan Sputnik V aşısı, bağışıklık sistemini daha fazla güçlendirmesi için her dozun içeriğinin farklı olmasıyla dikkati çekiyor.

İçişleri Bakanlığınca valiliklere 'Görev Belgesi Düzenleme' konulu genelge gönderildi
Muafiyet kapsamındaki iş yeri, fabrika/imalathane çalışanları, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden 'görev belgesi' başvurusu yapabilecek.

Dünya Kovid-19 aşılarına 2025'e kadar 157 milyar dolar harcayacak
Sağlık sektöründe veri hizmeti sağlayan ABD menşeli IQVIA Holdings'in yayımladığı rapora göre, 2025'e kadar dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıları için 157 milyar dolar harcanacak.

ABD'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 574 bin 343'e yükseldi
ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 958 artarak 574 bin 343'e çıktı.

Rusya'da aşı olan 60 yaş üstü kişilere 10 adet bedava yumurta verilecek
Rusya'nın uzak doğusundaki Habarovsk'ta hükümet, vatandaşları Covid-19’a karşı aşılama konusunda teşvik etmek için aşı yaptıran 60 yaş üstü kişilere 10 tane yumurtanın ücretsiz olarak verileceğini açıkladı.

Almanya'da rekor: Bir günde 1.1 milyon kişiye koronavirüs aşısı yapıldı
Almanya, çarşamba günü 1.1 milyon kişiye koronavirüs aşısı yaparak rekor kırdı.

Çin'de bazı kentlerde, Hindistan'da mutasyona uğrayan Kovid-19 türüne rastlandı
Çin'in bazı kentlerinde Hindistan'da mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) türü tespit edildi.

Rusya'dan Sputnik V hakkında yanlış bilgi yayan Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu'na dava
Rus koronavirüs aşısı Sputnik V'nin geliştiricileri, Sputnik V hakkında bilinçli olarak yalan ve yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu'na (Anvisa) tahkir davası açtıklarını belirtti.

Fransa’da kısıtlamalar 4 kademeli olarak kaldırılacak
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan kısıtlamaların 4 kademeli olarak kaldırılacağını açıkladı.

New York'taki Kovid-19 kısıtlamalarının 1 Temmuz'a kadar kaldırılması hedefleniyor
New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarını 1 Temmuz'a kadar kaldırmayı hedeflediklerini belirtti.

Galatasaray’da bir oyuncu koronavirüse yakalandı
Galatasaray 1 futbolcusunun daha koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Sarı-kırmızılılardaki koronavirüse yakalan futbolcu sayısı 4'e yükseldi.

İçişleri Bakanlığından 'Tam Zamanlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması' ile ilgili açıklama
İçişleri Bakanlığı, 29 Nisan Perşembe saat 19.00 ile 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00 tarihleri arasında uygulanacak ‘Tam Zamanlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması’ ile ilgili bir hatırlatma yayınladı.

Brezilya'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 400 bini geçti
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünyada en çok ölümün yaşandığı ikinci ülke Brezilya'da virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 400 bini aştı.

Fransa'da son 24 saatte 26 bin 538 Kovid-19 vakası görüldü
Fransa'da son 24 saatte 26 bin 538 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu. Ülkede virüs tespit edilen kişi sayısı 26 bin 538 artışla 5 milyon 565 bin 852'ye yükselirken, son 24 saatte 321 kişinin hayatını kaybetmesiyle can kaybı 104 bin 253'e çıktı.

Hong Kong'da bir kişide Kovid-19'un bulaşıcı özelliği yüksek iki varyantına birden rastlandı
Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde bir kişide yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Güney Afrika ve Brezilya'da ortaya çıkan mutasyonlarının ikisine birden rastlandığı bildirildi.

Avrupa ülkeleri Kovid-19 dönemini yasaklarla geçiriyor
Avrupa ülkelerinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tedbir amacıyla sokağa çıkma kısıtlamaları, temel ürün satışı yapılmayan işletmeler ile bar ve restoranların kapatılması, alkol satışı düzenlemeleri ve seyahat kısıtlamaları uygulanıyor.

Fransa Kovid-19 kısıtlamalarını 4 aşamada kaldırmaya hazırlanıyor
Fransa, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarını 3 Mayıs'tan itibaren 4 aşamada kaldırmayı planlıyor.

İtalya'da Kovid-19 vaka sayısı 4 milyonu aştı
İtalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında toplam vaka sayısı 4 milyon 9 bin 208’e ulaştı.

Türkiye'de 37 bin 674 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 339 kişi yaşamını yitirdi
Türkiye'de son 24 saatte 278 bin 108 Kovid-19 testi yapıldı, 37 bin 674 kişinin testi pozitif çıktı, 339 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte 43 bin 253 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 255 bin 714'e yükseldi.

Hindistan'da Kovid-19 salgınındaki gidişat Afrika'yı alarma geçirdi
Hindistan'daki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki olumsuz gidişat, benzer bir senaryoyu yaşamaktan korkan ve bu ülkeden aşı temin eden Afrika kıtasında alarm durumuna geçilmesine yol açtı.
Yorum Yazın