• Koronavirüs

Virüs günlüğü - 452. gün

Koronavirüs sürecinin 2. dönemi istenildiği gibi gitmedi. Dünya genelinde artan vakalar ve ortaya çıkan mutasyonlu virüs dünyayı etkisi altına aldı.
Virüs günlüğü - 452. gün
Ozan Koltuk - Dünyada ve Türkiye'de yaşamı durma noktasına getiren koronavirüs pandemisinde son gelişmeler neler ?

İşte gün içinde yaşanan gelişmeler:

Brezilya'da son 24 saatte 2 bin 378 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti
Latin Amerika ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve virüse bağlı can kayıpları artmaya devam ediyor.

Koronavirüste çocukları bekleyen tehlike!
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsü geçiren çocuklarda ortaya çıkan MIS-C hastalığı hakkında uyarılarda bulundu.

Avrupa Parlamentosu'ndan Dijital Kovid Sertifikası'na 'evet' oyu çıktı
Avrupa Parlamentosu (AP), Birlik sınırları içinde seyahatlerde kullanılacak Dijital Kovid Sertifikası'nı kabul etti.

Kovid-19'da pozitiflik oranı ve ağır hasta sayısı son bir ayda üçte birden fazla azaldı
Türkiye'de 7 Mayıs'ta Kovid-19 testi yapılan her 100 kişiden 8'i pozitif çıkarken bu oran bir ayın sonunda 7 Haziran'da yüzde 2,5'e geriledi. Ağır hasta sayısı da aynı dönemde üçte bir oranında azaldı.

Kovid-19 vaka sayısı 67 ilde azaldı, 14 ilde arttı
Sağlık Bakanlığının açıkladığı 29 Mayıs-4 Haziran'ı kapsayan bir haftalık verilere göre, 100 bin kişide görülen Kovid-19 vakaları 67 ilde azalırken, 14 ilde arttı.

'Kovid-19'u basite aldım, bedeli ağır oldu'
Yakalandığı Kovid-19'u zorlu bir sürecin ardından yenen Yusuf Güler, yaşadıklarını, 'Arkadaşlarımıza ve çevredeki insanlara bu hastalığı basite almamalarını öneriyorum. Ben Kovid-19'u basite aldım, bedeli ağır oldu' sözleriyle anlattı.

Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17.30'da toplanacak
Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17.30’da video konferans yöntemiyle toplanacak.

Belçika kontrollü normalleşmeye bugün başlıyor
Belçika'da geçtiğimiz hafta 'kontrollü normalleşme' süreci kapsamında restoranlar sadece teraslarında değil iç mekanlarında da müşteri almaya başladı.

Fransa normal hayata bir adım daha yaklaştı
Fransa'da normalleşme sürecinin 3'üncü aşamasının bugün başlaması ile birlikte restoran ve kafelerin iç mekan oturma alanları açılıyor, gece sokağa çıkma yasağı saat 23.00'e çekiliyor.

Koronavirüs sonrası ani işitme kaybı yaşanabilir
Covid-19'un işitme sistemi üzerindeki etkileri ve ani işitme kayıpları hakkında açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Çaypınar Eser, 'Başlangıçta Covid-19 bulguları daha çok geniz akıntısı, grip ve ateş şeklinde kendini gösterirken son dönemde özellikle gençlerde baş ağrısı ve ciddi eklem ağrısı yapan forma dönüşmüş durumdadır. Virüsün mutasyonlu formu gençlerde de ciddi enfeksiyon tablosu oluşturabiliyor ve ani işitme kaybı yaşanabiliyor' dedi.

Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı
Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, BioNTech aşısının aile sağlığı merkezlerinde de tatbik edilmesi kararının ardından randevu alanlara aşı yapılmaya başlandı.

AB, Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyetin korunması gerektiği görüşünde
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarının korunması gerektiğini, gönüllü iş birliğinin sağlanamaması halinde zorunlu lisanslamanın meşru bir araç olabileceğini söyledi.

Fransa'da sağlık kartı uygulaması yürürlüğe giriyor
Fransa'da en az bin kişinin bir araya geldiği şenlik, kültür ve spor etkinliklerine katılmak isteyen 11 yaş ve üzerindeki tüm kişiler için zorunlu sağlık kartı uygulaması bugün itibariyle başlıyor.

Film ve dizi sektörü Kovid-19 aşısında öncelikli gruplar arasına alınma kararından memnun
TESİYAP Genel Sekreteri Burhan Gün, 'Daha önce aşı olanlar, korona geçirmiş ve belli bir yaşın altında olanları elediğimizde 10 bin kişilik bir liste bildirdik' dedi.

Dünya genelinde 2 milyar 220 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı
Dünya genelinde 2 milyar 220 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısının yapıldığı bildirilirken, Türkiye 31 milyon 646 bin 417 doz ile 10. sırada yer aldı.

Almanya'da EURO 2020 için karantina uygulamasında istisnalar getirilecek
Almanya'da, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) için yeni tip karonavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamındaki karantina uygulamasında istisnalar getirilecek.

ABD'de Kovid-19 salgınında son 24 saatte 346 kişi hayatını kaybetti
ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 346 artarak 598 bin 330'a ulaştı

Son 24 saatte koronavirüsten 87 kişi hayatını kaybetti
Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 87 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini, 6 bin 454 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

İngiltere'de Kovid-19 vakaları bir hafta içinde yüzde 74 arttı
İngiltere'de son 24 saatte 7 bin 540 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası görülmesiyle şubat ayından bu yana ilk kez günlük 7 bin sınırı aşılmış oldu.

İtalya'da son 24 saatte 2 bin 199 yeni vaka
İtalya’da koronavirüs salgınında son 24 saatte 2 bin 199 yeni vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı 4 milyon 237 bin 790’a yükseldi.

Kovid-19'la mücadele kapsamında uygulanan aşı miktarı 31 milyon 755 bin 665'e ulaştı
Sağlık Bakanlığınca, Kovid-19'la mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz aşı miktarı saat 19.45 itibarıyla 31 milyon 755 bin 665'e ulaştı.

Polonya'da AstraZeneca aşısının kullanımı durduruldu
Polonya, aşı tedarikinde düzensizlik ve öngörülemezlik nedeniyle AstaraZeneca aşısının kullanımını durdurma kararı aldı.
Yorum Yazın