alexa verify

Ertaş'ın gözünden Ahmet Hamdi Tanpınar

Ertaşın gözünden Ahmet Hamdi Tanpınar
Giriş Tarihi: 14.02.2018 11:54 246 Okunma 0

Bursa’da yaşayan eğitimci yazar Mehmet Akif Ertaş, Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği 'Tanpınar'ı Sevmek?' söyleşisinde okurlarıyla buluştu.

Haber: İhlas Haber Ajansı - “Tanpınar’ı Sevmek?” kitabını kaleme alan Mehmet Akif Ertaş, Akkılıç Kütüphanesi’nde okurlarıyla buluştu. Nuri Demirci’nin sorularıyla gerçekleştirilen söyleşide, Mehmet Akif Ertaş, Tanpınar’ın “Huzur” ve “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” kitaplarını ele aldı. Ertaş, Tanpınar’ın farklı yönlerini okurlarıyla paylaştı.

Ertaş, “Tanpınar, birçok disiplinin bir arada ve ortak paydada buluşmasını isteyen ve kendisini zaafa düşürmeyecek bir okur istiyor. Mesela Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nde bir enstitü yok. O bir enstitüyü muhayyile üzerinden şekillendirmiş. Aydaki Kadın kitabında da ‘Bir gün teknoloji ilerlesin de aya gitsem’ diyen bir kadın yok. Yani siz bilindik anlamda akılcılığı devreye sokup Tanpınar’a yanaşamazsınız. Tanpınar, naif bir kişilik, bunu öncelikle belirtmek gerekiyor. O naifliği muhayyileden de kaynaklanıyor. O muhayyilede bir bacak var, o bacaktan bile bin tane bacak çıkabilir” dedi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
wowwo haber detay altı 620*90