alexa verify

Nighthawks // Edward Hopper

Nighthawks // Edward Hopper
Giriş Tarihi: 22.07.2019 15:21 Güncelleme Tarihi: 22.07.2019 15:38 0

‘Bir Takım Eserler’ serimizin bugün ki konuğu Amerikan Sanat Tarihi için önemli ressamlardan Edward Hopper ve onun meşhur eseri ‘Nighthawks’

Haber: - 1882'de bugün, favori ressamlarımızdan birisi, Edward Hopper doğdu.

Nighthawks(Gece Kuşları), Hopper'ın bilinen en iyi eseri olarak tanımlanır ve Amerikan sanatının en tanınmış tablolarından birisi. Hopper Nighthawks'ın “New York’un Greenwich Bulvarı'nda, iki sokağın kesiştiği bir noktadaki restorandan” ilham aldığını, resmin özenle oluşturulmuş kompozisyonu olmasına karşın anlatı eksikliği barındırdığını, buna karşın kendi yerel ayarını aşan zamansız, evrensel bir kaliteye sahip olduğunu söyler. 
 
Resimde, dört isimsiz ve iletişimsiz gece kuşu, izleyiciden birbirinden olduğu kadar ayrı ve uzak görünüyor. Savaş döneminin etkisi ile bu resmin ayrılaşmayı ifade ettiğini düşünürüz. Kızıl saçlı kadın aslında sanatçının eşi Jo ilham alınarak modellendi. Hopper bu ve diğer resimlerinde sessizlik duygusu, insan izolasyonu ve kentsel boşluk sembollerini kullandığını inkar etmiş olsa da, Nighthawks'da “bilinçsizce, muhtemelen, büyük bir şehrin yalnızlığını resmettiğinin” bilincindeydi. Resimde belli belirsiz çok az nesne var ve bunların tamamı Amerikan kültürünün ürünleri.
 
Edward Hopper’ın 1942 yılında yaptığı bu eseri, Şikago Sanat Enstitüsü’nde sergileniyor.  

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90