• Kültür-Sanat

St-Lazare İstasyonu // Claude Monet

Oscar-Claude Monet 14 Kasım 1840 tarihinde doğdu ve 5 Aralık 1926 tarihinde vefat etti. Ressam, modern resim sanatının ilk büyük devrimci hareketi olarak kabul edilen Fransız Empresyonist(izlenimci) Resmi’nin kurucusu kabul ediliyor. İzlenimci kelimesi ressamın “impression sunrise” isimli tablosundan geliyor.
St-Lazare İstasyonu // Claude Monet
Kısa bir Monet bilgilendirmesinden sonra bugün ki konuğumuz olan resmine, Saint-Lazare İstasyonu’na geçelim…

Saint–Lazare İstasyonu, 1877'de Paris'teki en büyük ve en işlek tren istasyonuydu. Monet, Londra'dan Fransa'ya dönüşünün ardından 1871-78'de Paris'in yakınındaki Seine, Argenteuil'de yaşadı. Ocak 1877'de St-Lazare İstasyonu yakınında ufak bir daire ve stüdyo kiraladı, ve aynı yıl Nisan'da açılan üçüncü Empresyonist sergide, tren istasyonun yedi resmini sergiledi. 

Bu tablo istasyonun içini gösteren kurtarılmış dört tablodan birisi. Trenler ve raylar ilk izlenimci çalışmalarda tasvir edilmişti, ama genellikle estetiksel açıdan güzel konular olarak kabul edilmedi. 

Monet'in St-Lazare İstasyonu'ndan özel görüntüleri makinelerin gökyüzündeki bulutlarla aynı etkiyi oluşturduğu dumanla, iç mekan manzaralarının örneği. Hızlı fırça darbeleri sağdaki ışıldayan makineleri ve platformdaki yolcuların kalabalığını gösteriyor.
Yorum Yazın