• Moğolistan

Ulanbator havaalanı mayıs ayında kullanıma açılacak

Yeni Ulanbator havaalanı önümüzdeki yılın mayıs ayında kullanıma açılacak.
Ulanbator havaalanı mayıs ayında kullanıma açılacak
OGÜNHABER-ÖZEL - MOĞOLİSTAN - Moğolistan Büyük Khural Meclis Başkanı M.Enkhbold dün Tuv vilayeti Sergelen ilçesinde inşaa edilen yeni havaalanı çalışmasını yerinde ziyaret ederek bilgi aldı.

Yeni havaalanın inşaat çalışmaları 2013 yılının haziran ayında başlamıştı ve %100 Japon standartına göre inşaa edilen müşteri memnuniyeti bakımından en modern bir yapılanmadır. Havaalanının karşılama ve uğurlama salonu için bugün 6 çıkış noktası yapıldı, ancak bu çıkışlar 20’ye kadar çoğaltılabilecek. Ayrıca havaalanından 6 uçak aynı anda havalanabilecek şekilde planlanmıştır. İki ay öncesinde havaalanında yapılan Devlet ve Teknik Komite denetlemesi sonucunda tespit edilen 1164 ihlallerin %90’ı düzeltildi ve %10’u tamamlanırsa teslim edilmeye hazır hale gelecek.

Havaalanı inşaatı süresince Japonya ile 2 kez kredi anlaşması imzalandı. İlk anlaşma 40 yıl süreli, % 2 faizli 270 milyon Amerikan Dolarlık kredi anlaşmasıdır. Daha sonra sürece bağlı olarak Bakanlar Kurulu 2015 yılında ek kredi anlaşması kararını aldı ve Meclise onaylatı.
Yorum Yazın