• Röportaj

Ampute Milli Takımı nasıl daha hırslı, istekli ve bir oynuyor?

Ampute Milli Takımımızın Avrupa Şampiyon'u olmasının yankıları hala sürerken bizde Ogün Haber olarak sokaklara indik ve halkımıza Ampute Milli Takımımızın başarısını ve neden A Milli Futbol Takımımızın aynı başarıyı gösteremediğini sorduk.
Ampute Milli Takımı nasıl daha hırslı, istekli ve bir oynuyor?
Fatih Mehmet Kayalı - Öncelikle amacımızı söylememiz gerekir ise; amacımız kesinlikle "o takım bu takım" gibi A Milli ile Ampute Milli takımımızı kıyaslamak değil. Sadece "Neden?, Fark ne?" sorularını vatandaşlara sormak istedik.

Ampute Milli Takımımızın gösterdiği üstün başarı taraflı tarafsız her kesim tarafından takdir topladı. Bazı fiziksel sorunlarına rağmen spordan kopmayan ve milli bir amaç için mücadele eden oyuncular çabalarının sonucunu kupa ile taçlandırdılar. Final mücadelesinde İngiltere ile karşılaşan Ampute Milli Takımımız maçı 2-1'lik skor ile kazanarak Avrupa Şampiyon'u oldu. Bu şampiyonluk halkımız tarafından takdir topladı.

Ampute Milli Takımımız ile ilgili değerlendirmede bulunan vatandaşlarımız Ampute Milli Takımını kupaya götüren en önemli nedenleri bayrak, hırs ve azim olarak belirledi. Öte yandan Ampute Milli Takımımızı vatandaşlarımız alkışlarken A Milli Futbol Takımımızın aynı başarıyı gösterememesi tepki çekti. A Milli Futbol Takımımız grubunda oynadığı son 2 maçta 1 puan alarak Rusya hayallerine veda etti. İzlanda maçında alınan yenilgi sırasında Arda Turan'ın gülümsemesi vatandaşlarımızı sinirlendirdi.

Vatandaşlarımız A Milli Futbol Takımımızın başarısızlık nedeni olarak mücadele etmediklerini ve lüks hayata düşkünlük olduğunu işaret etti. Vatandaşlarımız A Milli Takımının aldığı yada alacakları primlerin Ampute Milli Takımına verilmesini istedi. Bazı kesimler ise her iki Milli Takım da bizimdir diyerek konuya daha olumlu yaklaştı.

AMPUTE FUTBOL NEDİR?
Ampute futbolu 2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkmış olan bir spordur. İlk başlarda savaşlarda yaralanan gazileri rehabilite etmek amacı ile oynanan oyun daha sonra günden güne yaygınlaşmış ve ülkelerin resmi ampute takımları kurulmuştur. Ampute futbol takımları 7’şer oyuncudan oluşmaktadır. Oyuncuların bir bacağı ampute edilmiş durumdadır yani bacağın bir kısmı veya tümünün alınmıştır. Aynı şekilde kalecilerin de bir kolları amputedir. Ampute futbolu günümüzde yaygın bir şekilde oynanmakta ve Avrupa ile Dünya şampiyonaları düzenlenmektedir.

A MİLLİ FUTBOL TAKIMI OLAYLAR
A Milli Futbol takımımız son yıllarda kazandıkları başarılar ile değil olaylar ile gündeme geldi. Önce Avrupa Şampiyonası'nda yaşanan prim tartışması sonra Arda Turan'ın Milli Takım uçağında gazeteciye saldırması. Olaylar bitti derken önce Arda Turan Milli Takımı bıraktı sonra Fatih Terim bir kavgaya karıştıktan sonra istifa etti. Milli Takımımızın başına bu olaylardan sonra Mircea Lucescu geçti ama olaylar durmak bilmedi. Mircea Lucescu geldi yabancı futbolcu tartışması başladı ve İzlanda yenilgisi Milli Takımımızın sonu oldu.

Sokak Röportajlarımız, yeni konular ile uzman görüşlerin yorumları eklenerek devam edecektir. Sizde vatandaşlara sormamızı istediğiniz, sorun olarak gördüğünüz konuları iletebilir, sırada ki röportajımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Fikriniz ile daha iyi olalım..

Yorum Yazın