TIC 600*160
  • Sağlık

Türk dizileri sakal ekimi talebini artırdı

Estecenter Plastik Cerrahi ve Saç Ekimi Merkezi Genel Koordinatörü İbrahim Çevik, sakal ekimine olan talebin arttığını belirtti.
Türk dizileri sakal ekimi talebini artırdı
İSTANBUL / İHA - Sakal ekiminin doğuştan (köselik) ya da farklı sebeplerden dolayı sakalların çıkmamasından dolayı sakal ekimi uygulandığını söyleyen İbrahim Çevik, “Nedeni ne olursa olsun sakalı çıkmayanlarda, köse olanlarda, sakal bölgesinde meydana gelen yanık ve yaralanma sonucu sakal kaybı olan bölgelere sakal ekimi uygulanmaktadır” dedi.

Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de genel de ense bölgesindeki saç köklerinin tercih edildiğini kaydeden Saç Ekimi Merkezi Genel Koordinatörü İbrahim Çevik, “Fakat en doğal sonucu elde etmek için sakal ekimi yaptıracak kişinin ekim yapılacak sakal bölgesi az ise (500-1000 arası greft) ihtiyacı olanlarda yine çene alt bölgesindeki sakal alınarak ekim yapılabilmektedir. Göğüs bölgesinden kıl kökleri alınarak da sakal ekimi yapılmaktadır. Omuz kol ve bacaktan da alınarak sakal ekimi yapılabilmektedir. Koltuk altı ve genital bölgeden de kıl kökleri alınarak uygulama yapılabilir. Biz koltuk her iki bölgeyi sakal nakli için uygun bulmuyoruz” dedi.

Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin (ISHRS) 2008 yılındaki yaptığı istatistiğe göre, özellikle saç nakli konusunda kamuoyunun bilgisinin artmasıyla Türkiye ve Ortadoğu bölgelerinde sakal ekimine olan talepte yüzde 100 oranın üstünde bir artış olduğunun gözlendiğini dile getiren İbrahim Çevik, “Türk dizilerinde son yıllarda rol alan oyuncuların sakallı olması ve bu dizilerin Ortadoğu ve Balkanlarda seyredilmesi sonucu sakala olan ilgiyi büyük oranda artırmıştır. Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de genelde fue tekniği uygulanmaktadır. Günümüzde Avrupa ve Amerika’da yoğun bir şekilde saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de fut tekniği uygulanmaktadır. Biz, sakal ekiminde gold fue tekniğini uygulamaktayız. Nedeni;Gold Fue tekniğinde saç köklerinin alınacağı bölgeden saçlar kısaltılmadan alım işlemini yapmaktayız. Bu uygulama sayesinde kişi sakal ekiminden bir gün sonra işine ya da sosyal hayatına dönebilir” diye konuştu.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın