TIC 600*160
DTR Elektrik Kule Reklamı - Sağ
  • Seyyah

Seyahat etmenin 5 önemli faydası

Düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz her seyahat, yaşam kalitenizi olumlu anlamda etkiler. Seyahat etmenin faydalarını sizler için araştırdık.
Seyahat etmenin 5 önemli faydası
SEYYAH DERGİSİ - Kasım 2019 - Başak S. Vanroy - Seyahat etmek farklı kültürleri tanımak için büyük önem taşıyor. Gittiğimiz yerlerin farklı özelliklerini keşfederek deneyimleme fırsatı elde ediyoruz. Seyahat ettiğiniz yeri yeniden keşfetmek, farklı özellikleri tanımak veya o ülkede yaşayan insanları gördüğünüzde farklı olaylar ve olgularla yüzleşmek, aslında kendinize ve en önemlisi sağlığınıza ne kadar değer verdiğinizi gösterir. İşte seyahatın faydaları.

1- DUYGULARINIZI İYİLEŞTİRİR
Yoğun ve stresli bir tempoda süre gelen bir iş hayatınız varsa elbette ki bu durum duygularınızın ve buna bağlı olarak da sinir sisteminizin yıpranmasına sebep olacaktır. Bilim insanları, gelmesi dört gözle beklenen tatillerin, insanları her daim mutlu ettiğini savunuyor. Bu doğrultuda tatil konusunda olumlu bir bakış açısına sahip olanlar, sağlık açısından kendilerini daha zinde hissederler. Özetle insanlar satın alarak sahip oldukları kazanımlardan çok, seyahat deneyimlerinden elde ettikleri kazanımlarla daha çok mutlu oluyorlar.

2- KALP KRİZİNE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIR
Framingham Heart Study’nin yaptığı bir araştırma doğrultusunda yıllarca seyahat etmeyen erkeklerin, kalp krizi riskine yakalanma oranının yüzde 30 arttığını dile getirmektedir. Araştırma, altı yılda bir seyahat eden kadınların da yılda kere kalp krizi riskine yakalandığını gösteriyor. Başka bir araştırmda, düzenli olarak seyahat eden erkeklerde ölüme sebebiyet veren rahatsızlıklarda yüzde 21, kalp krizi sonucu ortaya çıkan ölüm oranlarında ise yüzde 32 oranında azalma görülmekte.3- RUH SAĞLIĞINIZI GÜÇLENDİRİR
En az iki yılda bir seyahat eden kadınlarda, yılda iki kere seyahat eden hemcinslerine göre stres ve depresyon sorunları görülme ihtimali çok daha yüksek. Amerikan Psikoloji Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre tatil, stresin kaynağı olarak gördüğünüz aktivitelerden ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmanıza yardımcı oluyor.

4- UYKUNUZ DÜZENE GİRER
İş seyahatine çıktığınız zaman uyku ve egzersiz düzeniniz alt üst olur. Normal yaşantınızda uyku probleminizden şikâyet ediyorsanız, seyahat etmek tam size göre bir egzersizdir. En azından seyahate gittiğiniz yerde yürüyerek gezebilme fırsatınız varsa bunu mutlaka değerlendirin. Çünkü yürüyüş yapmayı tercih ettiğiniz zaman kaslarınızın oksijen alımı ile birlikte salgıladığı laktik asit, uykunuzun düzene girmesine yardımcı olacaktır.

5- AİLE İLİŞKİLERİNİZİ GELİŞTİRİR
Aile içinde yaşadığınız sorunları aile içerisinde çözmeye çalışmak en doğru olan yöntemdir. Ancak sürekli olarak aynı ortamda bulunduğunuz ve olaylara aynı bakış açısı ile yaklaştığınız için maalesef çözüm yoluna ulaşmanız pek de kolay olmuyor. Bu noktada farklı bir bakış açısı elde etmek için seyahat etmek, aileniz ile yaşadığınız problemlerin çözüme kavuşturması konusunda daha çok yardımcı olacaktır. Çünkü bulunduğunuz ortamdan biraz olsun uzaklaştığınız zaman yaşadığınız sorunları ya da meydana gelen tartışmaları tekrar değerlendirerek karşınızdaki insanın gözünden de bakma şansı yakalayabilirsiniz.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın