TİC Holding Header
  • USD 31.459
  • EUR 34.096
  • Altın 2061.834
  • BIST 100 9139.51
  • Siyaset

6 yıl aradan sonra Atina'ya giden Erdoğan: Yunanistan ile yeni bir dönem güçlenerek başlıyor

Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Stratejik konsey toplantısı yeni döneme vesile olacak. Yunanistan ile yeni bir dönem güçlenerek başlıyor' dedi.
6 yıl aradan sonra Atina'ya giden Erdoğan: Yunanistan ile yeni bir dönem güçlenerek başlıyor
AJANSLAR - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan mevkidaşı Katerina Sakelaropulu ile bir araya geldi. Ön basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Stratejik konsey toplantısı yeni döneme vesile olacak. Yunanistan ile yeni bir dönem güçlenerek başlıyor" açıklamasında bulundu.

Sakelaropulu: Yunanistan-Türkiye barışının korunması gerekiyor
Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iki ülkenin bazı konularda farklı görüşlere sahip olduğunu ancak halkların yararı için barışı ve iyi komşuluk ilişkilerini korumak üzere birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.

"Ülkelerimizin bu yıl karşılaştığı trajik olaylar, dayanışma duygusunun iki halkı birleştiren ortak bir özellik olduğunu kanıtlamak için bir fırsat sundu. Bu gerçek, ilişkilerimizde gerginliklerden kaçınmak için karşılıklı siyasi iradeyi desteklemek için güçlü bir temel oluşturmaktadır" diyen Sakelaropulu, '5. Yunanistan-Türkiye Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi' kapsamında Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüşmek üzere Atina'da bulunan Türk mevkidaşına şunları söyledi:

Etrafımızda olup bitenleri göz önünde bulundurduğumuzda, Yunanistan ve Türkiye'nin barış, istikrar ve uluslararası hukuku korumak için birlikte çalışması gerekmektedir. İki ülkenin anlaşamadığı konular olduğunun bilincinde olarak, olumlu iklimi korumak ve pekiştirmek önemlidir.

Erdoğan'a Türkçe teşekkür
Ayrıca Erdoğan, ''Hedef iki ülke arasındaki ticareti 10 milyar dolara çıkarmak. Geniş bir heyetle Yunanistan'dayız, önemli gelişmeler yapılacak'' açıklamasında bulundu. Erdoğan'ın "Bardağın dolu tarafıyla konuşmak gelecek için çok daha hayırlı olacaktır" sözünden sonra, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Erdoğan'a Türkçe teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan mevkidaşı Sakelaropulu ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Geniş bir heyetle buradayız. Bakanlarımız birbirleriyle gayet anlamlı görüşmeler yapacak. Hedef, aramızdaki 5.5 milyar dolarlık ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak. Bu konuda, hangi alanlarda ne gibi adımlar atacağız bunları görüşeceğiz" dedi.
Yorum Yazın