TIC HOLDING Header
  • USD 27.148
  • EUR 29.007
  • Altın 1679.829
  • BIST 100 8039.18
  • Siyaset

HÜDA PAR Milletvekili Demir TBMM'de basın toplantısı düzenledi

HÜDA PAR Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında; 2020 KPSS mağdurlarının mağduriyetlerinin giderilmesini, emekli maaşlarının açlık sınırının altında kalmaması gerektiğini, yeni anayasanın sivil ve kucaklayıcı olması gerektiğini söyledi.
HÜDA PAR Milletvekili Demir TBMM'de basın toplantısı düzenledi
HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında; yerel ve ulusal meseleler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Basın toplantısına, Libya’da yaşanan kasırga ve sel felaketi için kardeş Libya halkına geçmiş olsun temennilerinde bulunarak başlayan Demir, “Libya'yı vuran fırtına, ülkenin doğu kesiminde yıkıcı bir sel dalgasına yol açtı.  Daniel Kasırgası'nın yol açtığı yıkımda Akdeniz kıyısında bulunan Derne kenti harabeye döndü. Derne kenti başta olmak üzere birçok şehirde meydana gelen sel felaketlerinde bilançonun her an ağırlaştığı, can kaybının 5 bini aştığı 10 binden fazla kişinin de kayıp olduğu ifade edildi. Libya’da hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Kaybolan insanların da bir an önce bulunmasını temenni ediyoruz. Bu vesile ile Libyalı kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“2020 KPSS mağdurları için bir çözüm bulunmalıdır”
Ek bir yönetmelik ile 2020 yılında KPSS’de mağdur olan öğretmen adayları için yeni bir kontenjan belirlenilmesi gerektiğini söyleyen Demir, “Bilindiği üzere 2020 yılına kadar öğretmen atamalarında iki yıllık KPSS puanları baz alınıyordu. Yani 2019 yılında KPSS’ye giren bir öğretmen adayının buradan almış olduğu puan aynı zamanda 2020’de de geçerli oluyordu. Daha önceki yıllarda toplamda ortalama 40 bin öğretmen ataması yapılıyordu. Ancak 2020 yılında 17 bin öğretmen ataması yapıldı. Bu atamada 2019 yılının KPSS puanları da baz alındı. 2021 yılında KPSS’deki puan geçerliliği bir yıla indirildi. Yani 2020 yılında iyi puan alıp atanabilecek durumda olan öğretmen adayları 2021 yılı atama planına dahil edilmedikleri için atanamadılar. Bundan dolayı 2020’de KPSS’ye girenler iki türlü mağdur oldu. Hem verilen kontenjan kısıtlı idi. Hem de bu kontenjandan 2019 yılında KPSS’ye girenler de faydalandı. 2021 yılında KPSS puanlarının geçerliliğinin bir yıla indirilmesi 2020’de KPSS’ye girenleri mağdur etmiştir. Bu mağduriyetin giderilmesi gereklidir. 2020’de 15 bin ek atama beklentisi vardı. Ancak pandemiden dolayı bu ek atama da yapılmadı. Hükümet ek bir yönetmelik ile 2020’deki KPSS’de mağdur olan öğretmen adaylarına yeni bir kontenjan belirlemeli ve bu mağduriyet giderilmelidir.” dedi.

“Emekli Maaşları Bir an Önce İyileştirilmelidir”
Emekli maaşlarının açlık sınırının altında kalmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Demir, “Bugüne kadar emekli maaşları ile ilgili çok sayıda açıklama yaptık. Bu konu çözülene kadar gündemimizde yer almaya devam edecektir. Bu vesile ile bir kez daha söylüyoruz, yıl sonuna bırakılmadan, meclis açılır açılmaz bu konu gündeme getirilmeli ve gerekli düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır. Hayat pahalılığının her geçen saat arttığı günümüzde 7.500 lira ile insanların geçinebilmesi imkansızdır. Bu bir vicdan meselesidir. Emekli vatandaşlarımızın maaşları, açlık sınırının altında kalmayacak şekilde düzenlenmeli ve bu mağduriyet giderilmelidir.” diye belirtti.

“Yeni Anayasa İçin Oluşan Gündemi Çok Anlamlı Buluyoruz”
Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, sivil ve milletin değerlerini merkezde tutan yeni bir anayasa çalışmalarına her türlü desteği vereceklerini belirten Demir, “12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde, Sayın Cumhurbaşkanının 2023 yılında yeni bir anayasaya dair sarfettiği “2023 Anayasası” vurgusu önemlidir. Kuruluşumuzdan bu yana geçen 12 yılda sürekli dikkat çektiğimiz yeni, adil, çoğulcu anayasa toplumsal bir taleptir. 1982 yılından bu yana 20 kez değişikliğe uğrayarak bir yamalı bohçaya dönen bu anayasa çağın gereklerini karşılamadığı gibi yapılan değişiklikler, mevcut anayasanın bir cunta anayasası olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Toplumu kimlik ve değerler anlamında temsil etmeyen, sivil bir iradeyi yansıtmayan, temel hak ve özgürlükler açısından bir güvence sağlamaktan uzak olan bu anayasadan memleket bir an önce kurtulmalıdır. Bu sebeple toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, siviller tarafından hazırlanacak ve milleti değerleri ile birlikte merkezde tutacak bir anayasa için biz de her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.
*Gaziantep’te Teslim edilmeyen TOKİ konutları biran önce tamamlanıp teslim edilmeli”

Seçim bölgesi ilan Gaziantep’in sorunları ile ilgili de konuşan Demir, kentteki teslim edilmeyen TOKİ konutlarına hak kazananların yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi çağrısında bulunarak şu ifadeleri kullandı:
 “2019’da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"ne toplam 1 milyon 211 bin 518 kişi başvurmuştu. Şu anda konut ve kiralık ev fiyatlarının tavan yaptığı Gaziantep’te de bu projeye yoğun bir ilgi gerçekleşmişti. Bu vatandaşlarımızdan 4100 kişi, 2020 yılında çekilen kuralarla hak sahibi olmuştu. Kuzeyşehir ve Güneykent projeleri kapsamında devam eden inşaatlar hala bitirilmemiş ve insanlar mağdur edilmiştir. O tarihten şimdiye kadarki enflasyon ve yükselen maliyetler doğrultusunda fiyatların da güncellendiği bu projelerde son olarak daha önce sabit olduğu söylenen taksitlerin de sabit olmayacağı belirtilmiştir. Hak sahibi vatandaşlarımız, daha fazla mağdur olmamak için konutlarının bir an önce tamamlanarak kendilerine teslim edilmesini bekliyor.”

“Şırnak, Cizre, Silopi ve İdil’den toplanacak atıkların merkezi bir yerde toplanması, işlenmesi, ve değerlendirilmesi hiç zor değildir”
Son olarak Şırnak’ın Cizre ilçesinde ki çöp sorununu da gündeme getiren Demir, “Cizre ilçemizin bütün evsel, sanayi, biyolojik, kimyasal, cam, metal, kağıt, plastik v.b. bütün çöp atıkları Bozalan TOKİ konutlarının hemen üst bölgesine dökülmektedir. Yan tarafında köy ve mahallelerden oluşan farklı yerleşim yerleri de vardır. Bu çöp bölgesindeki koku, yakılan ateşlerin dumanı ve oluşan olumsuz sağlık koşulları binlerce insanın sağlığını tehdit etmektedir. Kokudan, dumandan ve sağlıksız hava şartlarından o yörede yaşam çok riskli hale gelmiştir. İnsan hayatı bu kadar ucuz bir şekilde riske atılmamalıdır. Mevcut durum, bütün yetkililerin büyük bir ayıbıdır. Bu ortaçağdan kalma yöntem terk edilmeli ve yaşam alanları her türlü sağlıksız koşuldan arındırılmalıdır. Şırnak Merkez, Cizre, Silopi ve İdil den toplanacak atıkların merkezi bir yerde toplanması, işlenmesi, ve değerlendirilmesi hiç zor değildir. Böyle bir proje ile bütün yöreyi tehdit eden mevcut durum, istihdama katkı sunan ve ekonomik anlamda katma değeri olan bir şekle dönüştürülebilir. Bunun bir an önce yapılması elzemdir.” dedi.
Yorum Yazın