• Siyaset

Türkiye-Suriye arasında istihbarat yakınlaşması

Türk ve Suriyeli istihbarat başkanları yıllar sonra ilk defa resmi olarak bir araya geldi.
Türkiye-Suriye arasında istihbarat yakınlaşması
Türkiye ve Suriye'nin istihbarat başkanları Ankara'nın yıllardır Beşar Esad'a karşıt tutumuna rağmen yıllar sonra ilk defa Moskova'da resmi olarak bir araya geldiler.

Üst düzey bir Türk yetkilinin ve Suriye'nin SANA haber ajansının bildirdiğine göre, taraflar daha önce de istihbarat kaynakları arasında temaslar olduğunu bildirmiş olsa da, ilk defa resmi düzeyde bir görüşme gerçekleştirildiği açıkça belirtilmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sekiz yıllık Suriye iç savaşında Esad'a karşı ayaklanmış grupları destekliyor. Erdoğan Esad'ı terörist olarak tanımlamış ve görevden ayrılması gerektiğini ifade etmişti.

Daha sonraki dönemde Suriye'nin müttefiği Rusya ve İran olaya müdahil olarak Esad'ın görevde kalmasını sağlamış ve ABD askerlerinin de bölgeden çekilmesiyle Türkiye'nin kuzeyden ilerlemesine karşın Rusya'nın desteklediği Suriye ordusu da isyancıların elindeki bölgelerde ilerlemeye başlamıştı.

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan Suriyeli meslektaşı ile bir araya gelerek İdlib'te olası barışı ve Suriye'nin kuzeyindeki Kürt gruplara karşı işbirliği ihtimalini görüştü.

İsminin açıklanmaması koşuluyla açıklamalarda bulunan bir Türk yetkili, tarafların "Fırat nehrinin doğusunda terör örgütü PKK'nin Suriye bileşeni YPG ile birlikte mücadele ihtimalini" görüştüğünü ifade etti.

SANA haber ajansı Suriye İstihbarat Başkanı'nın, Türkiye'yi Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duymaya ve derhal ve tümden Suriye topraklarındaki askerlerini geri çekmeye çağırdığını söyledi.
Yorum Yazın